Dožinkové slávnosti v Trebišove ponúkli možnosť mletia obilia

22.08.2022 | Košický kraj | Autor: TASR

Dožinkové tradície zemplínskeho regiónu priblížilo v sobotu 20. augusta 2022 tradičné podujatie Dožinky. Podujatie sa uskutočnilo v areáli Múzea a kultúrneho centra južného Zemplína. Na snímke ukážka tradičného mlátenia obilia. FOTO TASR - Roman Hanc

Trebišov 21. augusta (TASR) - Činnosti súvisiace s dožinkami, ako je napríklad mlátenie obilia, mletie na žarnove či mlátenie s cepmi na mláťačkách, si mohli vyskúšať návštevníci areálu trebišovského kaštieľa. V sobotu (20. 8.) sa tam po troch rokoch pauzy z dôvodu pandémie konalo podujatie Dožinky.

"Je to jedinečné podujatie v rámci Košického i Prešovského kraja, keďže sa koná v areáli trebišovského kaštieľa. V tomto roku je výnimočnejšie o to, že si pripomíname 120. výročie od čias, keď vítal na šľachtickom dvore Tivadar Andrássy žnecov, žnice a všetkých poddaných, ktorí mu na počesť osláv ukončenia žatvy priniesli dožinkový veniec," povedala pre TASR riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína, ktoré podujatie zorganizovalo, Beáta Kereštanová.

Na snímke ukážka tradičného mlátenia obilia. FOTO TASR - Roman Hanc.

Súčasťou programu bola i autentická scénka zo spomínanej udalosti v podaní Divadla G z Trebišova. Atmosféru dotvorili folklórne skupiny Trebišovská Orgonina a Parobci z Dvorianok. Predstavil sa i folklórny súbor Borievka z Košíc a hudobná skupina z Trebišova. Ocenení boli najúspešnejší jednotlivci a kolektívy krajských a celoslovenských prehliadok a súťaží za rok 2022 a organizátori vyhodnotili i súťaž o najkrajší dožinkový veniec.

Pripravený bol i trh s ručne vyrábanými výrobkami či zážitková jazda na historickom traktore s vlečkou. Návštevníci mali možnosť tiež pochutnať si na tradičných zemplínskych špecialitách, ktoré sa viažu k obdobiu dožiniek, ako napríklad na varenej zameške, hrubých lokšiach, tokajských kolačkoch, a zapiť ich tokajským vínom.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

30.september - Deň Paľa Bielika

Prvý ročník spomienkového podujatia v Kynceľovej

1.október - Bitka o Bratislavu 2022 - Prešporok 1620

Rekonštrukcia bitky o Bratislavu, Sad Janka Kráľa

2. október - Dni európskeho kultúrneho dedičstva

Skalica, Námestie slobody