Archeologický výskum kaštieľa v Bytči pokračuje
Podnadpis článku...

19.08.2022 | Žilinský kraj | Autor: TASR

Na snímke kaštieľ v Bytči dňa 19. augusta 2022. FOTO TASR - Erika Ďurčová.

Bytča 19. augusta (TASR) – Výsledky archeologického výskumu kaštieľa v Bytči prezentovali verejnosti vo štvrtok (18. 8.) v bytčianskom Sobášnom paláci. Podľa archeologičky Považského múzea (PM) v Žiline Zuzany Stanekovej sa výskum v druhej fáze sústreďuje na priestor nádvoria. Pripomenula, že minulý rok zachytili na nádvorí v dvoch sondách viaceré murivá staršie ako kaštieľ.

"Úlohou tohtoročných prác je zistiť o niekdajšej zástavbe priestoru dnešného nádvoria čo najviac. Zatiaľ sme odkryli fragment novovekej kamennej dlažby nádvoria, niekoľko murív a vetracie okienko do pivnice, čiastočne skúmanej už v minulom roku. Staršia zástavba murovaných objektov sa objavuje skôr vo východnej polovici nádvoria," povedala Staneková. Na nádvorí najskôr odobrali dlažbu, pod ktorou bolo 20- až 30-centimetrová vrstva betónu.

"Potom sme sa dostali na hlinu a v tejto fáze sme skončili. Museli sme zaškrabať celé nádvorie, či sa nám niekde v teréne nebude niečo rysovať. Na základe komunikácie s pamiatkovým úradom sme dohodli charakter výskumu. Ako najlepšie začať, aby to pre nás malo čo najviac výhod. A zároveň, aby sme niečo nenávratne nepokazili," podotkla archeologička PM. Genéza archeologického výskumu sa začala rozhodnutím vlastníka objektu, Ministerstva vnútra (MV) SR, o obnove kaštieľa.

Na snímke dobrovoľníci počas archeologického výskumu kaštieľa v Bytči dňa 19. augusta 2022. FOTO TASR - Erika Ďurčová.

"Súčasťou obnovy je vždy výskum. Či už archeologický, historicko-stavebný alebo reštaurátorský. Všetky tieto výskumy boli predpísané a MV prizvalo k memorandu Žilinský samosprávny kraj, rôzne inštitúcie a viaceré múzeá, aby boli efektívne využité zdroje v kraji," vysvetlil riaditeľ PM Michal Jurecký.

Archeologický výskum kaštieľa v Bytči sa začal minulý rok v súlade s rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu v Žiline. Realizuje ho PM pod vedením archeologičky Stanekovej, odborne sa na ňom podieľajú archeológovia Danka Majerčíková z Kysuckého múzea a Marek Both zo Slovenského národného múzea v Martine.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

22. novembra - Katarínsky jarmok a Handlovské katarínske dni

Handlová

22. novembra - Vianočná Petržalka

Slávnostné otvorenie tradičných vianočných trhov a rozsvietenie vianočného stromčeka

24. novembra - Tradičný lampiónový sprievod banskobystrickými uličkami

Banská Bystrica