V Moravanoch otvoria "živý" včelársky skanzen

02.08.2022 | Košický kraj | Autor: J.Ďurašková

Moravany 2. augusta (TASR) – Ukázať, ako sa včelárilo v minulosti, ako sa včely chovajú dnes i čo je apiterapia, je ambíciou exteriérového múzea včelárstva, ktoré o niekoľko dní otvoria v Moravanoch v Michalovskom okrese. Projekt "živého" skanzenu podporený z grantovej schémy Košického samosprávneho kraja (KSK) Terra Incognita vzniká vďaka aktívnej včelárskej komunite na čele so starostom obce Vladimírom Čeklovským. TASR o tom informovala výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KOCR KRT) Lenka Vargová Jurková.

"Myšlienka otvorenia živého včelárskeho skanzenu v miestnom parku vznikla počas stretnutí našej domácej komunity včelárov. So zaujímavosťami sa chceme s verejnosťou podeliť formou prednášok a praktických ukážok," ozrejmil Čeklovský. V exteriérovom múzeu budú môcť návštevníci okrem iného vidieť dobové úle, akými sú rôzne kláty, figurálne, slamené či šašinové úle, ale aj moderné úle používané v súčasnosti, všetky obývané včelími rodinami. Súčasťou expozície bude aj apidomček, včelín v podobe domčeka upravený pre spánok a oddych priamo na včelích úľoch.

"Vieme, že strach zo včelích bodnutí je bežný, a preto bude návšteva v našom skanzene prebiehať s ochrannými včelárskymi oblekmi, a kto si trúfne, bude sa môcť priamo pričiniť o starostlivosť o včelstvá," doplnil starosta. Podľa slov Vargovej Jurkovej sa podobný areál, ktorý KOCR KRT otvorila vlani v Hrabušiciach na Spiši, stretol u verejnosti s "obrovským úspechom".

"Navštevujú ho rodiny s deťmi, turisti, cyklisti, ale aj organizované výlety. Je to ideálne miesto aj pre školské výlety a fakultatívne výlety počas dlhšej dovolenky. Preto veríme, že aj Moravany sa na Zemplíne stanú rovnako obľúbeným miestom," skonštatovala. Predseda KSK Rastislav Trnka pripomenul, že v obci tiež od minulého roka funguje projekt Moravany po vode za poznaním, ktorý umožňuje vodákom výlet povodím rieky Ondava. Projekt živého včelárskeho skanzenu podporila Terra Incognita sumou 13.000 eur.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

6. – 8. októbra - Biela noc

Košice

7. októbra - Otvorenie nového náučného chodníka v oblasti Brezovských Karpát

Prašník, Pustá Ves

8. októbra - Bardejovská burza starožitností a kuriozít 2023

Radničné námestie Bardejov