V Krompachoch chcú zrekonštruovať historický železiarsky hámor

01.08.2022 | Košický kraj | Autor: TASR

V Krompachoch sa realizuje už štvrtá etapa obnovy národnej kultúrnej pamiatky Železiareň, zlievareň v lokalite Stará Maša. Krompachy, 4. apríla 2021 EASYFOTO TASR - Kristína Mayerová.

Krompachy 1. augusta (TASR) - Mesto Krompachy chce kompletne zrekonštruovať historickú budovu - železiarsky hámor v časti Stará Maša. Samospráva vyhlásila verejné obstarávanie na zhotoviteľa, keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, práce na jej obnove potrvajú 20 mesiacov. TASR to potvrdila primátorka Krompách Iveta Rušinová s tým, že začiatok prác predpokladajú po kontrole verejného obstarávania koncom tohto roka.

 Náklady na obnovu budovy, ktorá je jedinou technickou pamiatkou na území mesta, odhadujú na 745.000 eur. Samospráva získala na projekt dotáciu z fondov Európskej únie v rámci programu Obnovme si svoj dom vo výške približne 590.000 eur, zvyšok bude financovať z vlastného rozpočtu.

"Krompachy boli v minulosti hutníckym a baníckym mestom, niekedy tu bola veľká železiareň, najväčšia v rámci Uhorska, zamestnávala 10.000 ľudí. Počas veľkej hospodárskej krízy a po krompašskej vzbure došlo k demontáži železiarne, stroje sa odviezli do Čiech a tu neostalo nič len budovy, ktoré schátrali alebo sa zbúrali," objasnila primátorka.

Nejde podľa nej o veľký objekt, jeho obnova však bude náročná. Železiarsky hámor, ktorý postavili v polovici 19. storočia, je pozostatkom bývalých železiarní. Mesto sa rozhodlo budovu zrekonštruovať, aby zachránilo pamiatku na časy jeho rozkvetu. Samospráva už viackrát chátrajúcu budovu opravovala aj s pomocou viacerých menších dotácií. Primátorka predpokladá, že vďaka poslednému príspevku sa podarí pamiatku zrekonštruovať komplexne.

"Pred časom sme už obnovili strechu a okná. Po úplnej obnove, vrátane terénnych úprav a vstupu, tam chceme vybudovať múzeum hutníctva. Je plán zrevitalizovať park, súčasťou areálu má byť aj elektrárenský vodný náhon, pretože vedľa je jedna z najstarších vodných elektrární na Slovensku, ktorá je taktiež národnou kultúrnou pamiatkou a ešte stále funguje," doplnila Rušinová.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. - 28. septembra - Dni Ukrajiny v Košiciach

mestský park

21. – 24. septembra - Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!

Čičmany, kaštieľ

22. – 24. septembra - Vinobranie Pezinok

Tradičné oberačkové slávnosti s kultúrnym programom