Spiš opäť dejiskom festivalu Živé sochy

27.07.2022 | Košický kraj | Autor: A.Hudecová

Na snímke živé sochy na balkóne Radnice počas druhého ročníka Festivalu Živé sochy 2019 v Spišskej Novej Vsi 29. júna 2019. FOTO TASR - Oliver Ondráš.

Spišská Nová Ves 27. júla (TASR) - Najdlhšie šošovkovité námestie v strednej Európe v Spišskej Novej Vsi sa v piatok a sobotu (29 - 30. 7.) premení na galériu svetových a slovenských osobností. Opäť sa tam totiž uskutoční festival Živé sochy, vďaka umeleckej skupine Big Names budú môcť návštevníci vidieť napríklad Coco Chanel, Alberta Einsteina, sochy Petry Vlhovej, Petra Sagana, ale aj Milana Rastislava Štefánika. Informoval o tom autor a organizátor festivalu Radovan Michalov s tým, že pripravený je aj bohatý sprievodný program na dvoch pódiách, oddychová aj detská zóna.

Na festivale sa každý rok ako živá socha predstaví aj významný slovenský umelec. Tento rok pozvanie prijal Marián Labuda ml. "Ani sme ho veľmi nemuseli presviedčať, bude bronzovou sochou samého seba. Tento ročník chceme poňať uvoľnene a konečne bez obmedzení. Vizuálne krásnou novinkou bude vyhliadkové koleso s priemerom 30 metrov v detskej zóne, ktoré poskytne návštevníkom pohľad na festival z vtáčej perspektívy. Vystúpia rôzne divadielka či mím, viacero umeleckých zoskupení, sobotňajší večer spríjemní Robo Opatovský a pripravená je tiež gastrozóna," priblížil Michalov.

Spoluorganizátorom podujatia je mesto Spišská Nová Ves s podporou Košického samosprávneho kraja (KSK). Primátor Pavol Bečarik zdôraznil, že festival má originálnym spôsobom aj edukačné poslanie. "Sochy sú živou encyklopédiou svetových i našich dejín, približujú tisíckam návštevníkov našu minulosť a historický odkaz vedcov, umelcov, dejateľov," zdôraznil. Chýbať nebudú ani zahraniční hostia, ktorí sa zmenia na významné osobnosti vedy a kultúry. Predstaví sa napríklad dvojnásobný majster sveta živých sôch Candyman z Nemecka, taktiež niekoľkonásobný víťaz celosvetovej súťaže živých sôch v holandskom Arnheime The Mat Hatter a návštevníci uvidia aj Lady Medusu v podaní Adeliny Rajskej a Lukasz Rajski – Mr. Jeans.

Predseda KSK Rastislav Trnka dodal, že tento unikátny festival sa od svojho vzniku neustále zdokonaľuje a láka čoraz viac aj zahraničných návštevníkov. Svoje miesto na podujatí bude mať aj stánok Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus, v ktorom okrem iného odprezentujú nové zážitky na "Kraji sveta".

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

6. – 8. októbra - Biela noc

Košice

7. októbra - Otvorenie nového náučného chodníka v oblasti Brezovských Karpát

Prašník, Pustá Ves

8. októbra - Bardejovská burza starožitností a kuriozít 2023

Radničné námestie Bardejov