Rajčianka vyschla v úseku 1,5 kilometra, úhyn pstruhov je skoro stopercentný

27.07.2022 | Žilinský kraj | Autor: M.Mlynárová

Ilustračné foto: Archív TASR.

Rajecká Lesná 26. júla (TASR) - Rieka Rajčianka vyschla v úseku približne 1,5 kilometra v katastri obce Rajecká Lesná. Vzhľadom na vysoké teploty vody a vzduchu uhynuli takmer všetky pstruhy potočné. Premiestniť sa podarilo len pár jedincov, ktoré zachytili pred vyschnutím úseku. Pre TASR to v utorok uviedol predseda Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) v Žiline Juraj Staško.

"Naši členovia spolu s tamojšími občanmi postupne vyzbierali viac ako 1100 kusov raka riečneho a preniesli ich do miest s relatívnym dostatkom vody. Vzhľadom na situáciu v povodí Rajčianky a Varínky sme vyhlásili všeobecný zákaz lovu rýb na týchto riekach a ich lovných prítokoch do odvolania," povedal Staško. Aktuálne je stav v lokalite nezmenený.

"Možno ohlásené zrážky a nižšia teplota vzduchu situáciu mierne zlepšia," skonštatoval predseda. Popri záchranných prácach a nepretržitom monitoringu oboch tokov sa rybári snažia kontaktovať aj príslušné orgány štátnej správy, správcu toku a štátnej ochrany prírody.

 "Vyschnutie tohto úseku Rajčianky vidíme v kombinácii extrémneho sucha, veľkého odberu podzemných vôd na hornom toku rieky a vyplneniu pôvodných hlbších jám povodňovými štrkovými nánosmi. Rieka však nevyschla ani v roku 1992, keď bol zaznamenaný historicky najnižší prietok," upozornil Staško.

Dôvodom poklesu hladín vodných tokov je aktuálne suché obdobie nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Podľa hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Mariána Bocáka je hladina riek v prípade sucha prirodzene nižšia.

"Pracovníci SVP v utorok urobili obhliadku Rajčianky, ktorá je medzi Fačkovom a Rajeckou Lesnou v súčasnosti bez vody, čo je v prvom rade vplyvom aktuálneho počasia. V snahe predísť podobnej udalosti do budúcna inuciujeme pracovné stretnutie za účasti okresného úradu, ochranárov, Slovenskej inšpekcie životného prostredia, SRZ a ďalších dotknutých subjektov, súčasťou čoho bude kontrola odberných miest," povedal hovorca.

 

"Pri takejto dlhodobej starostlivosti o zelené plochy sa to prejaví zvýšením biodiverzity, vyššou druhovou rozmanitosťou rastlín a tým aj živočíchov, hlavne hmyzu," dodal Kováč. V areáli DSS sú zatiaľ umiestnené štyri ovce, v budúcnosti by sa však stádo mohlo v prípade potreby ešte rozširovať. V rámci projektu bude v areáli zariadenia zrekonštruovaný i skleník, kde chce OZ spoločne s DSS obnoviť pestovateľskú činnosť. Pestovať by tu chceli napríklad rastliny pre mestskú zeleň. Pribudnúť by tu tiež mali štyri včelie úle.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

2. júna - Župný trh vo Zvolene

Zvolen, Námestie SNP

3. júna - Huncútsky deň v skanzene

Svidník, skanzen SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry

4. júna - Detský Slanický ostrov umenia

Dobrodružná výprava za umením a zábavou Slanická Osada