Podroháčske slávnosti sa po dvoch rokoch budú opäť konať v amfiteátri

26.07.2022 | Žilinský kraj | Autor: TASR

Na snímke Podroháčske folklórne slávnosti. FOTO TASR - Martin Pavelek , 8. august 2010.

Zuberec 26. júla (TASR) – Podroháčske folklórne slávnosti sa po dvoch rokoch pandémie opäť uskutočnia v amfiteátri v Zuberci-Brestovej. V dňoch od 5. do 7. augusta sa v rámci podujatia predstavia stovky interpretov zo Slovenska i zahraničia. Za usporiadateľov o tom TASR informoval Miroslav Žabenský.

Nosnou myšlienkou slávností na tento rok je goralská kultúra. "I keď sa gorali pravidelne na festivale pod Roháčmi prezentujú, ich tohtoročné vystúpenia budú umocnené zápisom goralskej kultúry do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva. Jedinečné a štýlové prejavy goralov z Oravy, Liptova, Kysúc, Spiša, Zamaguria i blízkeho poľského Podhalia zarezonujú nielen v programoch v amfiteátri, ale i v sprievodných prezentáciách na javisku susedného skanzenu," uviedol Žabenský.

Program 46. ročníka festivalu sa začína v piatok 5. augusta o 19.00 h v Oravskom Bielom Potoku krojovaným sprievodom zúčastnených súborov cez obec a vyvrcholí v nedeľu 7. augusta o 15.30 h galaprogramom.

"Súčasťou festivalu bude jubilejný 30. oravský tradičný jarmok oživených remesiel v zuberskom skanzene a výstava fotografií Karola Matkuliaka s názvom Stratený/nájdený," priblížil Žabenský. Podroháčske folklórne slávnosti sú najväčším a najstarším folklórnym podujatím na Orave. Ako sviatok folklóru sú zamerané najmä na prezentáciu tradičných podôb ľudovej kultúry regiónu a ich nositeľov. Hlavným usporiadateľom festivalu sú obec Zuberec a Múzeum oravskej dediny.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

12. - 13. august- Festival Hraného amatérskeho humoru - HAH 2022

32. ročník multižánrového festivalu. Dolná Strehová

13. august - Deň obce Kamenica

Kamenica, okres Sabinov

14. august - Ľanová nedeľa

Martin, Múzeum slovenskej dediny