Bratislava vypracovala manuál pre pitné fontány
Nemajú byť rušivé a bariérové.

21.07.2022 | Bratislavský kraj | Autor: TASR

Ilustračné foto: Archív TASR.

Bratislava 20. júla (TASR) - Bratislava má princípy a štandardy pre pitné fontány v meste. Vytvoril ich Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), podľa ktorého je dôležité, aby fontány okrem funkčnosti netvorili vo verejnom priestore vizuálny smog či pohybové bariéry. TASR o tom informovala Annamária Krchňavá z MIB.

"Je dôležité, aby aj taký detail, ako sú pitné fontány, zapadol do okolitého prostredia a nepôsobil dominantne či rušivo. Naopak, mal by sa stať prirodzenou a celistvou súčasťou bratislavského verejného priestoru," vysvetlil riaditeľ sekcie verejných priestorov z MIB Roman Žitňanský. Jedným z odporúčaní spracovaného dokumentu je, aby fontána nestála v tesnej blízkosti odpadkového koša a aby bol prístup k nej bezbariérový.

Nové pravidlá sa dotýkajú aj umiestňovania reklám. Dizajn fontán nesmie byť využívaný ako reklamná plocha a nemôže zahŕňať žiadne ozdoby. V priestoroch, ako sú rôzne pamiatky, je možné pristúpiť k alternatívnemu autorskému stvárneniu fontány. Vhodný materiál na výrobu fontány je taký, ktorý sa ľahko čistí od nečistôt, plagátov, nálepiek a prejavov vandalizmu. Princípmi a štandardmi pitných fontán sa riadia všetky bratislavské mestské organizácie, ako sú Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), Generálny investor Bratislavy (GIB), Metro Bratislava, Marianum či Správa telovýchovných a rekreačných zariadení Bratislavy, ktoré majú vo svojich kompetenciách aj osádzanie pitných fontán.

"Najnovšie v meste pribudlo sedem fontán, ktoré zodpovedajú pravidlám manuálu. Tri fontány nájdete v Sade Janka Kráľa, ďalej v Medickej záhrade, na Železnej studničke, na Karadžičovej ulici a zatiaľ posledná pribudla na Adámiho ulici v Devínskej Novej Vsi," povedal hovorca BVS Peter Podstupka s tým, že v spolupráci s hlavným mestom budú aj naďalej rozširovať sieť svojich pitných fontán.

Pitné fontány sú tiež súčasťou viacerých projektov v programe obnovy verejných priestorov v Bratislave s názvom Živé miesta. Ich dizajn a umiestnenie je riešené s architektmi návrhu projektu a rovnako sa riadia manuálom. Naposledy takáto fontána pribudla v novootvorenom parku v Karlovej Vsi. Mesto Bratislava má momentálne vo svojej správe 14 pitných fontán, údržbu a prevádzku zabezpečuje GIB.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

6. – 8. októbra - Biela noc

Košice

7. októbra - Otvorenie nového náučného chodníka v oblasti Brezovských Karpát

Prašník, Pustá Ves

8. októbra - Bardejovská burza starožitností a kuriozít 2023

Radničné námestie Bardejov