Poznávanie Prešovského kraja na bicykli
Cyklisti môžu objaviť zaujímavosti v okolí Medzilaboriec až po hranice s Poľskom.

27.06.2018 | Prešovský kraj | Autor: M.Černý

Piaty ročník zábavno-poznávacích pretekov Cyklopátrania Prešovským krajom za začne v Kalinove v okrese Medzilaborce. Cyklisti budú môcť objaviť zaujímavosti v okolí Medzilaboriec až po hranice s Poľskom.

Poznávacie preteky Cyklopátrania Prešovským krajom organizuje už po piaty raz Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska, ktorá zastrešuje rozvoj cestovného ruchu v Prešovskom kraji. Cyklistom počas leta 2018 predstaví štyri zaujímavé lokality. Cyklopátrania sa začnú 30. júna v Kalinove neďaleko Medzilaboriec, pokračovať budú 21. júla v lokalite Bardejov – Mníchovský potok, nasledovať budú Levočské vrchy 18. augusta a sériu poznávacích pretekov uzavrie 8. septembra pretek v Prešove a okolí.

Na Cyklopátraní v okolí Medzilaboriec sa cyklisti podľa Barbory Čechovej z KOCR Severovýchod Slovenska môžu tešiť na zaujímavosti ako vojenská pozorovacia veža pri Kalinove, pamätník vstupu sovietskych vojsk, legendami opradený Monastyr v Krásnom Brode, cintoríny z 1. svetovej vojny alebo symbol Rusínov – sochu kniežaťa Laborca nad Haburou a na mnohé ďalšie.

"Čaro Cyklopátraní Prešovským krajom spočíva v tom, že si ciele cyklotúry vyberiete sami. Podľa kondície, schopností a záujmov. Súťažiť môžu aj dvojice. Zvlášť sa tešíme, že mnoho cyklistov s nami bicykluje už piaty rok a že každoročne vzniká veľa nových priateľstiev, pretože Cyklopátrania sú najmä o priateľskej atmosfére a objavovaní. Pozývame všetkých cyklistov poznávať krásne miesta Prešovského kraja," predstavil zámer pretekov riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Cyklisti majú na každom preteku k dispozícii pätnásť zaujímavých miest, na ktoré sa môžu vybrať počas päťhodinového časového limitu. Body za navštívenie miest zbierajú prostredníctvom voľne dostupnej aplikácie Objavujme. Na každom mieste sa prostredníctvom aplikácie zlokalizujú a získajú tak súťažné body. Súťažné miesta sú rôznej náročnosti, cyklisti si ich vyberajú podľa vlastného uváženia. Všetky miesta majú vďaka aplikácii vo svojom mobile, môžu si z nich vyberať a jednoducho sa orientovať v teréne. V aplikácii ich nájdu už deň pred pretekmi. Štart v Kalinove je naplánovaný na 10.00 h v sobotu 30. júna.

Na svojom území má Prešovský kraj takmer 4000 väčších i menších pamiatok, štyri zo siedmich lokalít UNESCO, 27 drevených kostolíkov, kráľovské mestá, skanzeny, múzeá a galérie s rozmanitými expozíciami. Podľa Čechovej z tohto bohatstva vychádza i ústredná letná kampaň Kraj kultúrnych pamiatok, ktorú pripravila KOCR Severovýchod Slovenska. Pamiatky v Prešovskom kraji predstavujú takmer štvrtinu všetkých pamiatok na Slovensku, ide podľa nej o najvyšší počet spomedzi slovenských krajov.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava