V PGU predstavia príbehy liečebného domu Machnáč a areálu Merina

13.07.2022 | Žilinský kraj | Autor: M.Jaroš

Na snimke vizualizácia možnej obnovy liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach prezentovaná Spoločnosťou Jaromíra Krajcera v Trenčianskych Tepliciach 3. decembra 2020. FOTO TASR - Radovan Stoklasa.

Žilina 13. júla (TASR)- V Považskej galérii umenia (PGU) v Žiline otvoria vo štvrtok 21. júla autorskú výstavu Zoltána Agócsa a výstavu Dva príbehy. Podľa galerijnej pedagogičky PGU Veroniky Kubišovej predstaví prípady liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach a industriálneho areálu Merina v Trenčíne. Výstavný projekt Agócsa predstaví maľbu, ktorá prekračuje definíciu plochého média.

"Jeho obrazy vystupujúce ako objekty, v ktorých je podstatné nielen plátno, ale aj rám, vzájomnými vzťahmi vytvoria nový tajomný priestor. Akúsi scénu, pripravenú pre diváka a jeho malé drámy. Vystavené budú nové aj staršie maľby, aktualizované či výtvarným zásahom doplnené práce, ktoré sa ako záznam kontinuality Agócsovej tvorby stanú súčasťou nového konceptu," uviedla Kubišová.

Výstava Dva príbehy bude podľa nej prezentovať aktuálne prípady budov a areálov, ktoré sú dôležitou súčasťou verejného priestoru a sú nositeľom jedinečnej kultúrnej hodnoty. "Budova liečebného domu Machnáč a industriálny areál Merina sú dôležitými architektonickými pamiatkami, ktoré sú v súkromnom vlastníctve a chátrajú. O ich záchranu pre širokú verejnosť sa snažia aktivisti z kultúry - umelci, architekti, fotografi, dokumentaristi. Výstava priblíži súčasný stav vecí, tiež predstaví umelecké aktivity a intervencie v rámci spomínaných objektov, ako aj dôležité združenia či jedincov snažiacich sa o záchranu," dodala galerijná pedagogička PGU.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

30.september - Deň Paľa Bielika

Prvý ročník spomienkového podujatia v Kynceľovej

1.október - Bitka o Bratislavu 2022 - Prešporok 1620

Rekonštrukcia bitky o Bratislavu, Sad Janka Kráľa

2. október - Dni európskeho kultúrneho dedičstva

Skalica, Námestie slobody