Deň otvorených dverí na Katarínke
Témou akcie v Dechticiach bude interaktívny výlet do 17.storočia.

27.06.2018 | Trnavský kraj | Autor: D.Ondrušková

Na sviatok sv. Cyrila a Metoda 5. júla je pripravený na zrúcanine kláštora Katarínka pri Dechticiach v okrese Trnava deň otvorených dverí (DOD). Jeho program sa v tomto roku ponesie v znamení osláv 400. výročia od založenia Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej. Celodenné podujatie, ktoré pripravujú dobrovoľníci, začne o 11. hodine slávnostnou omšou. 

Po bohoslužbe si návštevníci budú môcť pozrieť divadelné vystúpenie v podaní občianskeho združenia Zámok Hlohovec, súčasťou ktorého bude aj tanečná skupina Saltarello. Po skončení kultúrnej časti programu budú pre rodiny s deťmi pripravené tvorivé cechy a dielne.

"Tento rok je pre nás výnimočný, a preto sme pre návštevníkov pripravili aj ozvláštnenie DOD v podobe interaktívneho výletu do 17. storočia. Súčasťou bude historický výklad o kostole a kláštore. Vo vyhradenom čase a v prípade priaznivého počasia bude možnosť vychutnať si výhľad z veže na blízke okolie," informoval za organizátorov akcie Ľubomír Blišák. Záujemcom odporúčajú informovať sa vopred o podmienkach pre výstup na webovej stránke katarinka.sk.

Návštevníci sa na Katarínku dostanú pešo po vyznačených turistických trasách z okolitých obcí Naháč, Dechtice alebo Dobrá Voda. Zároveň je možné využiť aj odstavné parkovisko pod Katarínkou, na ktoré sa dá dostať odbočkou medzi obcami Naháč a Dechtice. Medzi parkoviskom a Katarínkou bude v prípade potreby k dispozícii kyvadlová doprava.

Zrúcanina Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty medzi obcami Dechtice a Naháč. Tento rok vstupuje projekt do 24. sezóny, počas ktorej sa dobrovoľníci budú opäť aktívne venovať záchrane historickej pamiatky. Letné tábory na Katarínke organizuje občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM). Od založenia projektu sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo takmer 1700 dobrovoľníkov.

V nasledujúcej sezóne budú pokračovať archeologické práce i konzervácia ruín v objekte kláštora. Zároveň budú prebiehať oslavy výročia založenia kláštora. Zakladacia zmluva bola vydaná grófom Kryštofom Erdödym v Chtelnici 21. decembra roku 1618.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

6. – 8. októbra - Biela noc

Košice

7. októbra - Otvorenie nového náučného chodníka v oblasti Brezovských Karpát

Prašník, Pustá Ves

8. októbra - Bardejovská burza starožitností a kuriozít 2023

Radničné námestie Bardejov