Svedectvo o košickej židovskej komunite podávajú tabuľky s menami

13.06.2022 | Košický kraj | Autor: J.Ďurašková

Na snímke synagóga na Puškinovej ulici. FOTO TASR – František Iván.

Košice 12. júna (TASR) - Pietna spomienka pri príležitosti 78. výročia pamiatky transportov Židov z Košíc a okolia sa v nedeľu o 17.30 h uskutoční v synagóge na Puškinovej ulici v Košiciach. Súčasťou podujatia je ukončenie projektu Od poznania minulosti k prítomnosti a budúcnosti, vďaka ktorému v synagóge nainštalovali tabuľky s menami nájdených členov miestnej židovskej komunity. Pre TASR to za organizátorov potvrdila Marta Grossman Gyoriová.

"Cieľom nášho projektu je informovať majoritné obyvateľstvo i národnostné menšiny žijúce hlavne na území Košíc o histórii židovskej komunity v Košiciach, pátrať po osudoch tých, po ktorých ostali v tejto synagóge len prázdne stoličky a lavice," priblížila.

Združenie ESTER vypracovalo plán interiéru synagógy aj so sedadlami a vyhotovilo zoznam mien podľa nájdených papierových menoviek. "Žiaľ, všetky sa nezachovali. Preto sme sa snažili získať a doplniť zoznamy pomocou rôznych inštitúcií, organizácií a v spolupráci s tými, ktorí z rôznych príčin opustili Košice," ozrejmila. Projekt Od poznania minulosti k prítomnosti a budúcnosti, ktorý podporila iniciatíva Európskej komisie Urban Innovative Actions, bude pokračovať aj v budúcnosti.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. - 25. septembra - Mestské trhy Poklady regiónu

Prešov, Hlavná ulica

24.september - Memoriál Romana Bencúra

Medzinárodné preteky horských služieb Jasná, Nízke Tatry

25.september - Michalský jarmok

Martin, SNM - Múzeum slovenskej dediny