V Botanickej záhrade SPU vzniká nový ovocný sad

23.05.2022 | Nitriansky kraj | Autor: D.Švelková

Na snímke priestory Botanickej záhrady SPU v Nitre. Archív TASR.

Nitra 23. mája (TASR) - V priestoroch Demonštračnej záhrady Botanickej záhrady Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre vzniká na ploche 0,8 hektára nový ovocný sad. Vysadených je v ňom 120 kusov čučoriedok v šiestich odrodách, päť odrôd broskýň v počte 137 kusov, z toho jedna nektárinka a jedna tzv. sendvičová broskyňa, 21 odrôd jabloní v počte 840 kusov a šesť odrôd čerešní v počte 322 kusov. Väčšina odrôd je licenčne chránená, sú to tzv. klubové odrody, ktoré sú dostupné len pre profesionálnych producentov.

"Museli sme podpísať doložku, že z týchto stromov sa nebude odoberať žiadny množiteľský materiál. Stromčeky pochádzajú z rôznych škôlok v Európe," potvrdil garant sadu Ján Mezey z Ústavu záhradníctva Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI) SPU. Podľa hovorkyne univerzity Renáty Chosraviovej sa v priebehu jesene 2021 začalo s výstavbou železobetónovej opornej konštrukcie pre nový intenzívny sad ovocných drevín. Konštrukcia bude slúžiť ako opora pre stromčeky, ale poskytne vo forme sietí aj ochranu proti krupobitiu, čiastočne aj slnečnému úpalu a prostredníctvom špeciálnej nadkorunovej fólie i ochranu proti nadmernému množstvu vlahy, ktorá môže spôsobovať praskanie plodov čerešní v priebehu dozrievania. Systém bude v budúcnosti rozšírený aj o bočné zasieťovanie, ako ochrana proti novým škodcom.

Samotná výsadba stromčekov bola zrealizovaná v máji 2022 pomocou špeciálneho vysádzacieho stroja. Najdôležitejšie činnosti v novom sade budú vykonávať pracovníci Ústavu záhradníctva FZKI, ako aj študenti v rámci odborných predmetov, kurzov a individuálnych terénnych cvičení. Vybrané činnosti budú zabezpečované pracovníkmi Botanickej záhrady SPU v Nitre. Keďže ide o výskumný projekt, v sade bude prebiehať aj výskum mimo tém záverečných prác. Keďže väčšina odrôd vysadených v sade je na území Slovenska nová, súčasťou starostlivosti o sad bude aj komplexné hodnotenie kvantitatívnych a kvalitatívnych parametrov.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. - 25. septembra - Mestské trhy Poklady regiónu

Prešov, Hlavná ulica

24.september - Memoriál Romana Bencúra

Medzinárodné preteky horských služieb Jasná, Nízke Tatry

25.september - Michalský jarmok

Martin, SNM - Múzeum slovenskej dediny