Festival V poluskej dedine predstaví folklór z rôznych kútov Slovenska

16.05.2022 | Trenčiansky kraj | Autor: A.Moštková

Súťažnou prehliadkou neprofesionálnych mladých spevákov ľudových piesní a vystúpením folklórnej skupiny Lubená si 21. februára 2016 v Poluvsí, v okrese Prievidza, pripomenuli miestneho rodáka, významného folkloristu Jozefa Strečanského. FOTO TASR – Pavol Remiaš

Poluvsie 16. mája (TASR) - Folklór z rôznych kútov Slovenska, tradičné tanečné formy z Poluvsia (okres Prievidza) i remeslá predstaví štvrtý ročník festivalu V poluskej dedine. Uskutoční sa 21. mája v Poluvsí pred Števke domom. TASR o tom informovala projektová manažérka občianskeho združenia Hornonitrie Radka Tarabčíková.

"Zámerom festivalu je predstavenie tradičných tanečných foriem z Poluvsia na hornej Nitre, uchovanie a šírenie pôvodného nárečia, piesní a prejavov autentického folklóru obyvateľov obce spojené s prezentáciou ľudových odevov," uviedla Tarabčíková. Poslaním podujatia je v roku 2022 podľa nej predstavenie tradičného folklóru rôznych regiónov Slovenska v podaní dedinských skupín a súborov, ktoré spracúvajú tradičný dedinský folklór vo všetkých jeho formách.

V programe sa predstavia folklórna skupina (FSk) Lubená a detský folklórny súbor (DFS) Lubená, DFS Stavbárik zo Žiliny, FSk Priechoďan z Priechodu a Oprášené krpce zo Žiliny. "Sprievodným podujatím festivalu je už tradične remeselný jarmok, kde sa návštevníci budú môcť prizrieť práci regionálnych remeselníkov a zároveň si budú môcť preveriť svoje zručnosti," doplnila Tarabčíková. Chýbať podľa nej nebude ani školička tanca pre všetkých tancachtivých a zábava pre najmenších v podobe dreveného kolotoča.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. - 25. septembra - Mestské trhy Poklady regiónu

Prešov, Hlavná ulica

24.september - Memoriál Romana Bencúra

Medzinárodné preteky horských služieb Jasná, Nízke Tatry

25.september - Michalský jarmok

Martin, SNM - Múzeum slovenskej dediny