KSK rozdelil 440.000 eur pre podujatia na podporu cestovného ruchu

04.04.2022 | Košický kraj | Autor: TASR

Na snímke Medzinárodný gastrofestival Margecianske fajnoty 2019 v Margecanoch 13. októbra 2019. FOTO TASR – František Iván.

Košice 4. apríla (TASR) - Košický samosprávny kraj (KSK) podporí v tomto roku medzinárodné a regionálne podujatia v rámci programu Terra Incognita sumou 440.000 eur. Dotácie pôjdu na 43 podujatí, ktoré svojím obsahom a kvalitou majú najväčší potenciál pritiahnuť návštevníkov zo širšieho regiónu. Informovala o tom v pondelok krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT).

Kalendár akcií budú podľa organizácie tvoriť rôzne športové, kultúrne, umelecké, historické, remeselné, gastronomické či duchovné podujatia - a to tradičné, s už bohatou históriou, ako aj úplne nové. Medzi podporenými podujatiami sú napríklad košický Medzinárodný maratón mieru, Letecké dni Košického kraja či degustácie v tokajských viniciach.

Predseda KSK Rastislav Trnka pripomenul, že kultúrne či športové podujatia počas uplynulých dvoch rokov výrazne ovplyvnila pandémia a organizátori boli v mnohých prípadoch nútení svoje pripravované aktivity zrušiť, alebo ich zorganizovať za prísnych protipandemických opatrení. "Zrejme aj vzhľadom na zlepšenie situácie sa tento rok uchádzal o finančnú podporu z programu Terra Incognita rekordný počet žiadateľov. Zo 103 žiadostí napokon podporíme 43 najlepších, ktoré majú potenciál rozhýbať cestovný ruch v našom kraji a prilákať návštevníkov," uviedol.

Dotácie na podporu cestovného ruchu získalo 12 medzinárodných a 31 regionálnych top podujatí po celom Košickom kraji. "Veľmi ma teší, že aj napriek neľahkému obdobiu organizátori nepoľavili, nedali sa odradiť, ale práve naopak. Zorganizovať chcú nové podujatia, alebo vrátiť po covide život tým už existujúcim, ktoré sa zároveň snažia neustále vylepšovať," konštatovala riaditeľka KRT Lenka Vargová Jurková. Výzva na predkladanie žiadostí bola otvorená do 31. januára, celková požadovaná výška finančných prostriedkov bola viac ako 1,7 milióna eur.

Žiadosti posudzovali odborní hodnotitelia prostredníctvom elektronického systému egrant na základe vopred stanovených hodnotiacich kritérií. Podľa riaditeľky KRT kvalita projektov každým rokom rastie. K podporeným medzinárodným podujatiam patria Art Film Fest, Biela noc či Dračie lode na Ružínskej priehrade, k regionálnym podujatiam Margecianske fajnoty, Lečo festival vo Veľkých Kapušanoch, Tokajský festival v Borši, Dni sliviek v Malých Trakanoch, Gemerský folklórny festival v Rejdovej, Krásnohorské hradné hry, festival Živé sochy či jazdecké preteky v Kráľovciach.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. október - Jablkové hodovanie v Bratislavskom kraji

9. október - Poďakovanie za úrodu - Dožinky v Liptove

Pribylina, Múzeum liptovskej dedin

9. október - Michalovská šarkaniáda

Zemplínska šírava, pláž pri Thermalpark