Zrekonštruovaný Kostol sv. Žofie slávnostne otvorili koncertom

21.03.2022 | Prešovský kraj | Autor: M.Černý

Na snímke Kostol sv. Žofie v obci  Zborov v Bardejovskom okrese, ktorý prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Zborov, 19. februára 2022. FOTO TASR - Maroš Černý.


Zborov 21. marca (TASR) – Na kultúrne účely, ako aj civilné sobáše bude slúžiť Kostol sv. Žofie z prvej polovice 17. storočia v obci Zborov v Bardejovskom okrese. Obec ho v nedeľu (20. 3.) po kompletnej rekonštrukcii sprístupnila pre verejnosť. V rámci otváracieho koncertu odznelo vo svetovej premiére dielo Zborovčana Jaroslava Janeka Kvinteto pre krídlovku a sláčikové kvarteto. V programe vystúpil i matičný spevokol Zborovčan a speváčka Katarína Koščová v sprievode s klaviristom Danielom Špinerom.

Rekonštrukciu kostola obec realizovala v rámci projektu, ktorý bol podporený z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014 – 2020. Ako pre TASR povedal starosta Zborova Ján Šurkala, projekt má za cieľ vytvoriť infraštruktúru pre turistov z Poľska a Slovenska.

"Na hrade Zborov bola zrekonštruovaná takzvaná pracháreň pri polygonálnej bašte za zhruba 40.000 eur. V Kostole sv. Žofie sa kompletne podarilo zrekonštruovať interiér. Stálo to zhruba 400.000 eur. Práce trvali od apríla do novembra minulého roka," doplnil Šurkala.

Kostol bude slúžiť na koncerty, výstavy, ako aj na premietanie filmov. "Možno i nejaké kongresy, zasadnutia, obecné akcie takého slávnostného charakteru, plánujeme tu presunúť aj sobášnu sieň, čiže civilné sobáše sa tu budú odohrávať," povedal Šurkala.

Reštaurátor Martin Kutný sa podieľal na reštaurovaní kamenných prvkov a plastických štukových výzdob. Peter Gomboš mal na starosti reštaurovanie nástenných malieb a konsekračných krížov.

"Každá reštaurátorská práca je niečím zaujímavá a musím povedať, že na to, ako kostol vyzeral pred obnovou, tak som veľmi prekvapený, aký je ten výsledok. Pri obnove podlahy sme našli aj zvyšky erbov z rodu Aspremontovcov, ktoré som si myslel, že už nenájdeme. Sú v rekonštrukčnej podobe nainštalované v oblúku vo svätyni kostola," priblížil Kutný

Kostol, ktorý kedysi slúžil ako kaplnka a bol súčasťou kaštieľa, je podľa jeho slov zaujímavý svojou architektúrou. "Ak sa pozrieme, aká je veľká tá kaplnka, tak aký musel byť veľký kaštieľ," dodal Kutný.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

12. - 13. august- Festival Hraného amatérskeho humoru - HAH 2022

32. ročník multižánrového festivalu. Dolná Strehová

13. august - Deň obce Kamenica

Kamenica, okres Sabinov

14. august - Ľanová nedeľa

Martin, Múzeum slovenskej dediny