Na snímke účastníci exkurzie pod názvom Trenčianskym luhom sledujú výklad ornitológa Radovana Jambora (uprostred v pozadí) pri jednej z tabúľ novovybudovaného náučného chodníka 6. februára 2022 v Trenčíne. FOTO TASR - Radovan Stoklasa.
Trenčín 6. februára (TASR) - Obecné chránené územie Trenčiansky luh na pravej strane Váhu v Trenčíne priblížila v nedeľu prechádzka tamojším náučným chodníkom. Návštevníci sa okrem pozorovania vtákov i ďalších zvierat zapojili do brigády a pomohli vyzbierať tri vrecia s odpadom. Podujatie pripravila Ornitologická poradňa.
Náučný chodník vybudovali dobrovoľníci počas uplynulých mesiacov, nedeľnou exkurziou ho tak oficiálne otvorili. "Veľmi sa mi tu páči. Spoznal som prírodu a rôzne druhy vtákov. Budem sem chodiť aj častejšie," povedal pre TASR deväťročný Samuel Hudák, ktorý na exkurziu prišiel so svojou mamou.
"O akcii som sa dozvedela na Facebooku, zaujalo ma to a prišli sme. Páči sa mi tu, určite prídeme aj v máji, keď bude prekvitať fauna. O luhu som vedela, som Trenčianka. Prekvapilo ma, v akom stave je teraz," doplnila Naďa Mojžišová.
"Prechádzka chodníkom trvá približne hodinu, návštevníci sa na ňom dozvedia zaujímavosti o Trenčianskom luhu, o klenotoch, ktoré v Trenčíne máme. Máme tu vysokú biodiverzitu, veľa zaujímavých vtákov, veľa pekných miest," načrtol pre TASR ornitológ, tvorca náučného chodníka a organizátor exkurzie Radovan Jambor.
Popudom na vybudovanie náučného chodníka bola podľa neho ochrana územia i jeho propagácia, aby sa tak Trenčania dozvedeli, že tam majú skvost. "Trenčiansky luh jednohlasne vyhlásilo mestské zastupiteľstvo za obecné chránené územie ešte počas minulého roka. Myslím, že všetci sú radi, že sa podarilo v meste takéto niečo zachovať. Je to skôr výnimka, nie všetky mestá majú chránené územia priamo v meste," priblížil.
Trenčiansky luh označil ornitológ za džungľu uprostred mesta, oázu divočiny. "Tým, že ide o lužný les, ktorý sa v určitom veku začína rozpadať, pôsobí ako prales. Takéto miesta sú už veľmi vzácne," podotkol.
Jedným z dôvodov vyhlásenia luhu za chránené územie bola práve vysoká biodiverzita vtákov a fauny vôbec, predovšetkým pavúčej fauny. "Zaznamenali tu viaceré, i v rámci Európy veľmi vzácne druhy. Ide o územie, ktoré je mimoriadne nielen v rámci Slovenska, ale i Európy," doplnil Jambor.
História luhu siaha do 50. rokov 20. storočia, keď sa dostaval jeden zo stupňov Vážskej kaskády a z toho dôvodu sa tam zmenili riečne podmienky. "Spomalil sa tu tok, začalo sa tu ukladať viac sedimentu a predovšetkým nám tu postupne vyrástol lužný les, ktorý tu mal veľmi dobré podmienky," dodal ornitológ.
Verejné exkurzie plánujú dobrovoľníci organizovať každý víkend. Do budúcna chcú vytvoriť mobiliár, ktorý bude slúžiť vzdelávaniu, ako vyhliadková veža či náučné tabule.