V Lovči začali s výstavbou vodovodu, v Dolnej Ždani sa termín dokončenia posunul

18.01.2022 | Banskobystrický kraj | Autor: TASR

Ilustračné foto: Archív TASR.

Lovča/Dolná Ždaňa 18. januára (TASR) – Kým v obci Lovča v okrese Žiar nad Hronom začali s prácami na výstavbe vodovodu ešte v prvej polovici roka 2021, v Dolnej Ždani sa pôvodný termín dokončenia stavby dodržať nepodarilo. Ako TASR informoval projektový manažér Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti (StVS) Juraj Demian, nový termín ukončenia je stanovený na december 2023.

"Dôvodom, prečo sa so stavbou ešte nezačalo, je stále prebiehajúca kontrola výsledkov verejného obstarávania na zhotoviteľa stavebných prác zo strany Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Až po ukončení predmetnej kontroly s kladným výsledkom, teda pripustenia výdavkov riadiacim orgánom do financovania, bude zmluva o dielo účinná a bude možné s prácami aj reálne začať," vysvetlil Demian.

Obyvatelia Dolnej Ždane sú v súčasnosti zásobovaní vodou z miestnych studní, ktorá však nevyhovuje hygienickým štandardom. "Z tohto dôvodu bolo projekčne navrhnuté zásobovať občanov pitnou vodou z vodojemu Horná Ždaňa, ktorý je zásobovaný z prívodného potrubia pitnej vody z vodnej nádrže Turček cez výtlačné potrubie do vodojemu," dodal Demian. StVS v Dolnej Ždani počíta s vybudovaním 5,7 kilometra dlhého vodovodu za približne 1,5 milióna eur.

Nový vodovod má problém s nevyhovujúcou vodou zo studní vyriešiť aj v obci Lovča, kde s prácami na vodojeme a samotnom potrubí vodovodu začali ešte v máji 2021. Novovybudovaný vodovod za viac ako 1,6 milióna eur bude mať dĺžku takmer 7 kilometrov, dokončený by mal byť vo februári budúceho roka.

Výstavba vodovodov v obciach Lovča a Dolná Ždaňa je súčasťou projektu zásobovania pitnou vodou Hlinického Pohronia. Ten počíta so zlepšenou dodávkou pitnej vody pre 750 obyvateľov Dolnej Ždane a vyše 570 obyvateľov obce Lovča.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

27. mája - Otvorenie Demovej kúpieľky

Najstaršia sauna na Slovensku, Šumiac

28 -29.mája - Šaffova ostroha

Festival ľudového tanca Dlhé Klčovo

29.mája - Detská nedeľa

Múzeum slovenskej dediny v Martine