Mesto Nitra chce skontrolovať a ošetriť stovky stromov

pred 5 dňami | Nitriansky kraj | Autor: TASR

Ilustrašné foto: Archív TASR.

Nitra 13. januára (TASR) – Nitrianska radnica pripravuje rozsiahle ošetrovanie stromov na území mesta. Zásahy za viac ako 85.000 eur sa budú týkať stoviek stromov.

Dreviny sa budú ošetrovať na mestských cintorínoch, v kasárňach pod Zoborom a v areáloch materských škôl. „Celkovo pôjde o vyše 450 stromov, na ktorých budú špecializované firmy vykonávať celú škálu zásahov. Všetko v závislosti od zdravotného stavu dreviny. Cieľom je, aby sa ľudia mohli vo verejných priestoroch mesta cítiť bezpečne,“ uviedol magistrát.

Zásahy sa budú robiť od začiatku marca do konca mája v lokalitách, v ktorých je zvýšený počet chodcov. Na cintorínoch Kynek, Chrenová, Staré Mesto a Párovce sa skontroluje a ošetrí 162 stromov. „V areáli bývalých kasární pod Zoborom to bude 145 drevín a v okolí materských škôl ďalších 136 stromov. Naplánovaný je aj rez 12 pagaštanov,“ informoval mestský úrad.

Mesto venuje zvýšenú pozornosť stavu stromov na verejných priestranstvách predovšetkým po tragickej nehode, ku ktorej došlo ešte v roku 2019. Pri silnom vetre vtedy spadla časť stromu priamo na 14-ročného chlapca, ktorý zraneniam podľahol. „Pred časom sme urobili najmasívnejšie ošetrovanie stromov v histórii mestského parku. Zo 400 stromov sme ošetrili 162. Väčšinou išlo o rezy konárov a o úpravu ťažiska stromov,“ pripomenula radnica.