Skalica privítala festival Ľudové umelecké remeslá 
Každý remeselník môže predvádzať a predávať iba svoje vlastné výrobky.

03.06.2018 | Trnavský kraj | Autor: V.Miček

V Skalici sa uskutočnil v sobotu 6. ročník medzinárodného festivalu Ľudové umelecké remeslá. Podujatie bude pokračovať v letných mesiacoch aj v ďalších slovenských mestách.

Podujatie organizuje občianske združenie Tradičné ľudové umelecké remeslá, ktoré festival predstaví v ôsmich mestách Slovenska. História festivalu sa začala písať pred desiatimi rokmi na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. „Máme na každom podujatí aj zahraničných remeselníkov, ktorí spestrujú škálu výrobkov. V Skalici sú to pochopiteľne predovšetkým remeselníci z Čiech a Moravy, v iných mestách z Maďarska a Poľska,“ uviedol predseda združenia Miloš Kunkel.

 

             

FOTO: Festival Ľudové umelecké remeslá sa uskutočnil na Námestí slobody v Skalici, 2. júna 2018. FOTO TASR - Vladimír Miček.

Podujatie v Skalici, ale aj v iných mestách je prezentáciou ľudového remesla a tradícií. Každý remeselník môže predvádzať a predávať iba svoje vlastné výrobky. „Našou snahou je odlíšiť sa od tradičných jarmokov, od podujatí pod názvami stredoveké hry či dobýjanie hradu, pri ktorých nakoniec všetko skonči pri zhluku technickej zábavy a pri gastronomických stánkoch. Remeselníci sú zväčša pri na pokraji záujmu. My sme sa rozhodli pre niečo iné, a tým je ukázať krásu ľudového remesla. Každý remeselník je u nás na prvom mieste,“ doplnil Kunkel.

Skalica sa medzi mestá, v ktorých prebieha festival, pridala pred šiestimi rokmi. „Skalica má prekrásne námestie. Dýcha históriou s nádherným kostolom v jeho strede. Zrenovovaná radnica doslova predurčuje miesto na podujatie takéhoto charakteru,“ poznamenal k záhoráckemu mestu predseda združenia.

V kultúrnom programe sa predstavili klienti Domova sociálnych služieb Zelený dom v Skalici, ľudová hudba Pláňava a deti zo Základnej umeleckej školy v Skalici. V júli zavíta festival ešte na Štrbské pleso a v auguste zakonči svoje putovanie slovenskými mestami v Senci a Žiline.

 

           

FOTO: Festival Ľudové umelecké remeslá sa uskutočnil na Námestí slobody v Skalici, 2. júna 2018. V kultúrnom programe vystúpili aj klienti Domova sociálnych služieb Zelený dom. FOTO TASR - Vladimír Miček.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

12. apríla - Senické zlaté jabĺčko

Slávnostné vyhodnotenie a otvorenie výstavy 11. ročníka výtvarnej výstavy Senica

13. apríla - Vítanie žeriavov v Sennom

CHVÚ Senianske rybníky

13. apríla - Súťaž furmanov s ťažnými koňmi

Spišský Hrušov