Košice majú licenciu na odchyt túlavých zvierat
Mestskí policajti doposiaľ odchytila 47 psov.

30.09.2021 | Košický kraj | Autor: D.Semanová

Ilustračné foto: Archív TASR.


Mesto Košice dostalo od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR povolenie na zabezpečovanie odchytu túlavých zvierat. Na území mesta sa o túto činnosť starajú vyškolení príslušníci mestskej polície (MsP). Od augusta odovzdali do karanténnej stanice v útulku - občianskemu združeniu (OZ) Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov (ÚVP) spolu 47 nájdených a odchytených psov. Informuje o tom magistrát na svojej webovej stránke, kde tiež zverejňuje informácie o nájdených zvieratách.

Uvedené OZ pri Haniske na základe zmluvy s mestom prevádzkuje karanténnu stanicu pre túlavé psy, jej pracovníci sa im snažia nájsť nových majiteľov. Podľa zákona o veterinárnej starostlivosti môžu samosprávy prevádzkovať karanténnu stanicu vo vlastnej réžii alebo si tieto služby objednať. Mesto Košice si ich od júna za paušálny poplatok 12.000 eur mesačne objednáva od ÚVP, ktorá popri svojom útulku pri Haniske začala v apríli tohto roka na prenajatom mestskom pozemku prevádzkovať aj karanténnu stanicu.

V rozpočte mesta na tento rok je vyčlenených 65.000 eur na útulky pre opustené zvieratá. Mesto zároveň z rozpočtu na rok 2021 financuje starostlivosť o túlavé zvieratá a ďalšie výdavky súvisiace s karanténnou službou sumou 185.000 eur.

ÚVP boli na základe zmluvy o spolupráci pri prevádzke útulku za obdobie medzi januárom až májom tohto roka poskytnuté finančné prostriedky vo výške 22.100 eur. Na území mesta pôsobia aj OZ, ktorých cieľom je poskytovať ochranu túlavým, nechceným a opusteným zvieratám. Na základe ich predložených žiadostí mestskí poslanci na svojom štvrtkovom rokovaní poskytli dotáciu vo výške 22.100 eur pre OZ Srdce pre mačky, 4550 eur pre OZ Psy ulice a 16.250 eur pre Malú farmu Košice.

„Dotácie majú byť použité na prevádzku týchto zariadení s dôrazom na komplexnú starostlivosť o zvieratká, ich veterinárne ošetrenie a zabezpečenie procesov, vďaka ktorým si budú môcť nájsť svoj nový domov a láskavých majiteľov,“ uvádza magistrát.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava