V archeopieskovisku na Pustom hrade hľadajú deti denáre

13.09.2021 | Banskobystrický kraj | Autor: TASR

Na snímke archeológ Miloš Čierny s obrázkami denárov, ktoré budú v archeopieskovisku hľadať deti. FOTO TASR - Jozef Poliak.


Repliky denárov z 13. storočia, ktoré platili v čase panovania Bela IV., a tiež úlomky keramiky si môžu počas soboty vykopať deti spoločne s rodičmi na Pustom hrade nad Zvolenom. Podujatie na novom hradnom archeopieskovisku organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Stredné Slovensko.

"Repliky denárov, ktoré sa našli počas výskumu Pustého hradu, pre nás vyrobil lokálny remeselník. My sme ich zakopali do takzvaného archeopieskoviska, kde si ich návštevníci budú môcť pod dohľadom a s odborným výkladom archeológa vykopať a následne nechať na pamiatku ako unikátny suvenír," uviedol pre TASR výkonný riaditeľ OOCR Stredné Slovensko Jiří Pěč.

O denároch, histórii hradu a jeho tajomstvách informuje na hrade po celý deň archeológ Ján Beljak. "Originálna minca má na jednej strane nápis Bela Rex, čo znamená Belo kráľ, a na druhej strane je archaniel, ktorý zabíja draka," priblížil denár Beljak.

Archeológovia podľa neho pracovali opäť na hrade počas celej, už 30. letnej sezóny. Tento rok sa sústredili na obnovu veže vo východnej línii opevnenia horného Pustého hradu. Zároveň zrealizovali dve archeologické sondy, v ktorých sa opäť našli aj falzifikáty stredovekých mincí. "Začiatkom 14. storočia sa totiž na hrade falšovali mince. Falšovali ich tak, že na medené jadro dávali tenký strieborný pliešok," uviedol.

V sonde na spodnej terase Dončovho hradu objavili aj múr, ktorý patrí k doteraz nepoznanej stavbe.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23.-26.september - Amplión - Nový kabaret & pouličné umenie

Festival Banská Štiavnica

25.september - Deň hrania na hrade Modrý Kameň

Podujatie pri príležitosti Svetového dňa hrania

25.september - Čisté hory

Upratovanie Tatranského a Pieninského národného parku