Účastníkom 29. snemu ZMOS sa prihovoril aj premiér
V prejave sa dotkol problémov ohľadom verejného obstarávania. 

24.05.2018 | Bratislavský kraj | Autor: E.Mader

Limity pre zjednodušené formy verejného obstarávanie (VO) sa razantne zvýšia. Avizoval to predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) v príhovore k účastníkom 29. snemu Združenie miest a obcí ZMOS v Bratislave.

Napríklad pri obstarávaniach tovaru bežne dostupného na trhu to má byť zvýšenie z 15.000 eur až na 70.000 eur, pri nákupe potravín pre školské jedálne či zariadenia pre seniorov to bude limit až 221. 000 eur, pri tendroch na stavebné práce avizoval premiér limit 180.000 eur, do ktorého budú platiť zjednodušené formy verejných súťaží. „Nech sa už skončí to, že keď potrebujete niečo urýchlene riešiť, v dôsledku komplikovaného verejného obstarávania s tým môžete začať po roku a pol," uviedol pred primátormi a starostami, ktorí zastupovali mestá a obce, členov ZMOS.

 

            

FOTO: Predseda vlády SR Peter Pellegrini na 29. sneme Združenia miest a obcí Slovenska v Bratislave 23. mája 2018. FOTO TASR - Martin Baumann.

 Podľa svojich slov plne podporuje aktivity predsedu ÚVO Miroslava Hliváka a tendenciu razantných zmien v zákone o verejnom obstarávaní. "Nech sú tie zmeny aj také, že sa možno nebudú páčiť tretiemu sektoru," povedal Pellegrini. "No nie je možné, aby zo starostov a primátorov niekto robil ľudí, ktorí sú dopredu podozrievaní z nekorektného hospodárenia s verejnými zdrojmi," zdôraznil premiér zároveň s otázkou, prečo by mali mať starostovia a primátori na Slovensku limity, pre ktoré sa ani "nemôžu pohnúť z miesta". Zmeny majú naopak podporiť úsilie zamestnávať miestne firmy i nákup regionálnych potravín.

Pellegrini v prejave takisto avizoval razantné zmeny aj v prípade zákona o slobodnom prístupe k informáciám. "Nemôže byť predsa 211-tka používaná na šikanu samospráv, tak ako sa to deje často v súčasnosti, to sa musí skončiť," zdôraznil Pellegrini.

Vyzdvihol i úsilie samospráv implementovať do života svojich obcí a miest smart riešenia. V tejto súvislosti požiadal starostov a primátorov, aby dovolili telekomunikačným operátorom zakopať čo najviac optických káblov. Poukázal, že SR má možnosť stať sa európskym lídrom v zavádzaní najmodernejších sietí. "Takže prosím,  aj keď je to určitý dočasný diskomfort, vyjditae im v ústrety a pomôžte zaviesť novú digitálnu infraštruktúru budúcnosti," povedal.

 

             

FOTO: Predseda Združenia miest a obcí Slovenska  Michal Sýkora počas otvorenia 29. snemu v Bratisllave 23. mája 2018. FOTO TASR - Martin Baumann.
 

V poradí 29. snem ZMOS, najvyšší orgán združenia, sa koná v stredu a štvrtok (24.5.) v bratislavskej Inchebe. Sloganom tohtoročného snemu sú Kvalitné služby a zodpovedné rozhodnutia. V úvodnej časti stredajšieho programu predniesli hodnotiace správy za uplynulé obdobie predseda  ZMOS  Michal Sýkora a tiež podpredsedovia združenia – predseda Komory miest Štefan Bieľak a predseda Komory obcí Ľubomír Lőrincz.

Na sneme vystúpil aj prezident SR Andrej Kiska. Súčasťou stredajšieho programu bude večer i vyhlásenie výsledkov súťaže „Oskar bez bariér 2017," ktorá je pod záštitou ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR a tiež vyhlásenie ocenenia v rámci „Komunít priateľských deťom a mladým ľuďom." Druhý deň rokovaní (24.5.) vyvrcholí schvaľovaním uznesenia, ktoré stanoví priority do najbližšieho snemu.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. - 28. septembra - Dni Ukrajiny v Košiciach

mestský park

21. – 24. septembra - Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!

Čičmany, kaštieľ

22. – 24. septembra - Vinobranie Pezinok

Tradičné oberačkové slávnosti s kultúrnym programom