Prešov má v centre mesta novú turistickú atrakciu, ktorou je bronzový 3D model, plastika stvárňuje historickú podobu jadra Prešova z 18. storočia.
Sú na nej znázornené hradby, vstupné brány do mesta, nechýbajú ani dnes už zaniknuté budovy, ako bola niekdajšia radnica v priestore Južného parku.
Autori diela Peter Beňo a Ján Poľanský do makety zakomponovali aj ďalší prešovský unikát 49. rovnobežku, ktorá je aj nasvietená. Významné prešovské dominanty si ľudia môžu nájsť podľa popisu, ktorý je súčasťou modelu. Nápisy sú aj v Braillovom písme. Plastika je umiestnená na Hlavnej ulici, pri Šarišskej galérii.
FOTO: Historický 3D model mesta Prešov, aký bol v roku 1768, je novou turistickou atrakciou na Hlavnej ulici v Prešove 18. januára 2018. Foto: Archív TASR, 18.januára 2018.
„Historický 3D model ukazuje Prešov, aký bol v roku 1768. Je našim príspevkom k skrášleniu centra mesta i k zvýšeniu atraktivity Prešova pre turistov,“ uviedla primátorka Andrea Turčanová.
Model bol vytvorený ako súčasť spoločného projektu s názvom História miest v novodobom dizajne, ktorý realizujú mestá Prešov a poľské Krosno v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020.
Jeho cieľom je vytvoriť nové produkty cestovného ruchu, ktoré zatraktívnia kultúrne a prírodné dedičstvo oboch miest prostredníctvom moderných foriem prezentácie. V Krosne sa rozhodli priblížiť kultúrne objekty miest historickej trasy prostredníctvom 3D okuliarov a panoramatického ďalekohľadu.
Súčasťou projektu bol tiež workshop a konferencia, s diskusiou k moderným technológiám v architektúre s ohľadom na historické skúsenosti. Premeny mestského prostredia oboch miest za posledných 150 rokov zároveň predstaví fotografický album.
Projekt sa realizuje s finančnou podporou EÚ z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Jeho zámerom je propagácia, rozvoj a trvalo udržateľné využitie spoločného kultúrneho a prírodného dedičstva miest a regiónov s cieľom zvýšiť atraktivitu pohraničia pre návštevníkov a obyvateľov. Celkové náklady na projekt predstavovali sumu takmer 29.000 eur, mesto Prešov sa podieľalo päťpercentným spolufinancovaním.