V kostole v Novej Vsi nad Žitavou je nový organ

27.07.2021 | Nitriansky kraj | Autor: D.Švelková

Ilustračné foto:

V interiéri Farského kostola sv. Tomáša Becketa v Novej Vsi nad Žitavou v okrese Nitra pribudol nový organ. Počas slávnostnej svätej omše ho v pondelok (26. 7.) požehnal nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Nový organ nahradil pôvodný z roku 1909, ktorý bol v havarijnom stave, informovalo Biskupstvo Nitra.

Pôvodný organ, ktorý sa do roku 2015 nachádzal na chóre kostola, postavila pred vyše 110 rokmi organárska firma Otto Rieger z Budapešti. Obsahoval zhruba 230 píšťal, jeden pedálový a päť manuálových registrov. Drevené časti organa boli výrazne napadnuté červotočom. Kovové píšťaly v minulosti podstúpili niekoľko neodborných zásahov, ktoré ich značne znehodnotili. V období 1. svetovej vojny boli cínové prospektové píšťaly rekvirované na výrobu vojenskej munície, no po vojne boli nahradené iba lacnými zinkovými.

Stavbou nového nástroja bola poverená organárska dielňa majstra Jána Nováka. Jednomanuálový deväťregistrový organ má zásuvkové vzdušnice a mechanické traktúry. Skriňa nástroja je vyrobená z dubového dreva. Všetky časti nástroja sú zhotovené v duchu klasického organárstva. Stavba nástroja bola inšpirovaná školou významného slovenského organára Martina Šaška a jeho žiakov.

Pri stavbe nástroja boli použité rôzne druhy dreva ako borovica, smrek, lipa, eben, hruška, čerešňa, javor, orech, jaseň, dub, a na manuálovej klaviatúre hovädzia kosť. V nástroji sa nachádza 620 píšťal, z toho 566 z organového kovu a 54 z borovicového dreva. Najdlhšia meria 2,5 metra a je z borovicového dreva. Najkratšia píšťala je z organového kovu a meria 24 milimetrov. Stavba nástroja bola ukončená v júni tohto roka.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23.-26.september - Amplión - Nový kabaret & pouličné umenie

Festival Banská Štiavnica

25.september - Deň hrania na hrade Modrý Kameň

Podujatie pri príležitosti Svetového dňa hrania

25.september - Čisté hory

Upratovanie Tatranského a Pieninského národného parku