Zamestnanci strojárskej spoločnosti v Beluši vstúpili ráno do ostrého štrajku

pred 6 dňami | Trenčiansky kraj | Autor: M.Podmaník

Zamestnanci strojárskej spoločnosti Booster Precision Components v obci Beluša v Púchovskom okrese vstúpili vo štvrtok o 6.00 h do ostrého štrajku. Zhromaždili sa pred vstupom do areálu spoločnosti a žiadajú splnenie svojich požiadaviek.

Podľa predsedu Rady Odborového zväzu (OZ) KOVO Emila Machynu sa do štrajku zapojilo asi 90 % výrobných zamestnancov spoločnosti.

„Ľudia sú nahnevaní a chcú mať postavenie ako vo fabrikách v Nemecku a Holandsku a chcú byť slušne zaplatení za svoju prácu. Myslím si, že si to zaslúžia, nepýtajú tak strašne veľa, aby to fabriku položilo. Manažment by mal zvážiť, či väčšiu škodu urobí štrajk alebo to, že ľuďom, ktorí pre neho pracujú, zdvihne mzdy,“ skonštatoval Machyna s tým, že výroba v spoločnosti je momentálne zrejme zastavená.  

Ako dodal, vo štvrtok o 10.00 h majú mať odborári rokovanie, ktoré inicioval zamestnávateľ. „Uvidíme, akú ponuku nám dajú. Ale my sme jasne povedali, keď sme odchádzali z posledného rokovania, že ak sa začne štrajk, z našich požiadaviek neustúpime, ale budeme ich navyšovať. Za každý deň štrajku chceme kompenzácie. Tak sa to robí aj v iných štátoch,“ zdôraznil Machyna.

Odborári požadujú zvýšenie základnej zložky mzdy o 6 %, vyplatenie 13. a 14. platu, vyplácanie variabilnej zložky mzdy, vyplácanie motivačného bonusu a doplnkové dôchodkové poistenie. Reštriktívne opatrenia zamestnávateľa znamenajú pre zamestnancov zníženie mzdy v priemere o 170 eur mesačne oproti roku 2020.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

18.jún - Bratislavské Hanusove dni

Záhrada Pálffyho paláca

19.júna - Odovzdanie obnoveného kaštieľa Rákócziovcov

Účasť prezidentov SR a Maďarska, Borša

19.júna - Konc jak živé

prehliadka ľudových rozprávačov a spevákov v Zohore