Zimná údržba ciest v KSK bola náročnejšia
Kraj stála vyše 4,8 milióna eur.

01.06.2021 | Košický kraj | Autor: M.Holubčík

Náklady na zimnú údržbu ciest v Košickom samosprávnom kraji (KSK) v uplynulej sezóne predstavovali viac ako 4,8 milióna eur. Cestári celkovo spotrebovali viac než 12.000 ton chemického a 3900 ton inertného posypového materiálu. Informoval o tom v utorok Úrad KSK.

Náklady boli vplyvom počasia vyššie ako rok predtým. „Konkrétne spotreba chemického posypu bola vyššia o takmer 30 percent a prepluhovaných bolo o 44 percent viac ciest ako počas predchádzajúcej zimy. Zimná údržba nás teda stála viac ako vlani. Podpísala sa pod to aj dlhá zima, na viacerých miestach v kraji snežilo ešte 15. apríla, posledný posyp realizovali krajskí cestári koncom apríla na Dobšinskom kopci,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Zimná sezóna 2020/2021 odštartovala 1. novembra, prvý posyp realizovali krajskí cestári 6. novembra v okrese Rožňava. V rámci kraja zabezpečovali údržbu na viac ako 2200 kilometroch ciest. V decembri zasahovali najčastejšie pre poľadovice. Kritickým mesiacom bol február, keď dopravnú situáciu komplikovalo sneženie, silný vietor či popadané stromy na vozovkách. Celkovo posypali a prepluhovali viac ako 90.000 kilometrov.

„Najviac výkonov zrealizovali v okrese Michalovce, najviac kilometrov ciest bolo prepluhovaných v okrese Spišská Nová Ves. Počas zimy nedošlo k dopravnej nehode, ktorá by bola spôsobená priamo nevyhovujúcim stavom vozovky,“ informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Správa ciest KSK zabezpečovala zimnú údržbu na 554 kilometroch ciest II. triedy, 1360 kilometrov ciest III. triedy a na základe zmluvy so Slovenskou správou ciest (SSC) aj o 288 kilometrov ciest I. triedy.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. júla - Huncokárske slávnosti Modra

areál mestskej vily a Penzión Huncokár, Piesok

20. júla - Dni Štefánika

4. ročník Medzinárodného pochodu k pocte Milana Rastislava Štefánika Brezová pod Bradlom

21. júla - Turčianska harmonika

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny