ZMOS vyzdvihol projekty počas pandémie v Košiciach, Strážskom a Lučenci

14.05.2021 | Košický kraj | Autor: TASR

Na snímke zľava námestníčka primátora Košíc Lucia Gurbáľová, predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger a zástupca primátora Strážske Marek Michlovič počas tlačovej konferencie Združenia miest a obcí Slovenska v Košiciach 14. mája 2021. FOTO TASR – František Iván,


Služba domácej starostlivosti o deti rodičov z kritickej infraštruktúry v Košiciach, potravinová linka pomoci v Strážskom či virtuálne bežecké preteky v Lučenci. To sú inšpiratívne príklady dobrej praxe počas pandémie ochorenia COVID-19 z prostredia samospráv, ktoré v piatok predstavilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

„Pravidelne predstavujeme príklady dobrej praxe. Pre koronakrízu sme sa sústredili na inšpiratívne riešenia samospráv. Ukazuje sa, že presne tento prístup sa mimoriadne osvedčil a pomohol ľuďom. Každú z týchto aktivít vnímame ako užitočnú, udržateľnú a, samozrejme, aj inšpiratívnu,“ uviedol predseda ZMOS Branislav Tréger.

Košice našli vlani riešenie pomoci rodičom pôsobiacim v prvej línii boja s novým koronavírusom. Projekt domácej starostlivosti a výučby smeroval k deťom zdravotníkov, záchranárov či policajtov, ktorí pomáhali mestu zvládnuť krízovú situáciu. Mesto chcelo využiť to, že po uzavretí škôl v prvej vlne pandémie ostalo doma množstvo pedagogických zamestnancov.

„Bolo to úspešné v tom, že sme mali veľa záujemcov, išlo o desiatky učiteľov rôznych škôl a školských zariadení. Ten proces sme museli nastaviť aj z dôvodu bezpečnosti, aj preto, aby rodiny boli v komforte s tým, kto do tej domácnosti príde a bude sa starať o ich deti. Spájalo sa to aj s edukatívnou stránkou, aby deti nezaostávali a niečo sa aj naučili,“ priblížila projekt košická viceprimátorka Lucia Gurbáľová.

Mesto Strážske vlani zriadilo špeciálnu potravinovú linku pomoci na nákupy potravín a hygienických potrieb či výber liekov pre ľudí v karanténe, chorých, nevládnych či osamelo žijúcich. „Pri tejto službe občanom spolupracovalo viacej zložiek v meste od mestských poslancov, mestská polícia, terénne sociálne pracovníčky. Myslím, že služba mala veľký úspech a budeme v nej pokračovať aj naďalej,“ uviedol viceprimátor mesta Marek Michlovič. Linka pomoci funguje počas pracovných dní od 9.00 do 12.00 h. Občan platí len za samotný nákup, dovoz hradí samospráva.

V Lučenci sa rozhodli pre pandémiu organizovať tradičný májový Beh o pohár Domu Matice slovenskej virtuálnou formou. Bežci mali týždeň na absolvovanie vyznačenej dvojkilometrovej trate v mestskom parku, vyhodnotenie sa konalo na základe zaslaných údajov o dosiahnutých časoch. Súťaž sa skončila 10. mája.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. – 24. február - Krňačky Chopok

5. ročník o Veľkú cenu Jasnej Brezno

24. február - V jednom je sila

Stretnutie jednorodičov Bratislava, Staré lýceum

24. február - Majstri Pravnianskej doliny

Stretnutie remeselníkov Nedožery-Brezany