S Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS) plánujú zlúčiť jej dcérsku firmu Infra Services (INS). Z hľadiska hospodárnosti a efektívnosti ďalšieho poskytovania služieb je to podľa analýzy vodární najlepším riešením. O návrhu budú vo štvrtok (18. 2.) rokovať bratislavskí mestskí poslanci, ak ho odobria, budú sa ním zaoberať aj orgány BVS.
BVS analyzovala situáciu v INS z ktorej vyplýva, že dcérska firma je od BVS existenčne závislá. INS v súčasnej kondícii pokrýva asi 60 percent potrieb BVS z pohľadu plánovaných výkonov. "Tieto výkony nie sú vždy dodávané v požadovanej kvalite a hlavne v primeranom čase," uviedla BVS s tým, že na ďalšie zvýšenie výkonov pre potreby vodárni sú nevyhnutné dodatočné investície v sume asi štyri milióny eur.
Vodárne preto navrhujú, aby sa INS zlúčila s BVS. Konečný efekt po zlúčení má predstavovať tri milióny eur na strane BVS. "Toto rozhodnutie podporuje aj analýza zistení Najvyššieho kontrolného úradu k vzájomným zmluvným vzťahom BVS a INS a prijaté legislatívne zmeny inšpirované vzťahom BVS a INS," uviedla BVS.
Po zlúčení dvoch firiem má byť ich fungovanie efektívnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie. Zlúčenie firiem vnímajú vodárne ako štandardný proces v súlade s obchodným zákonníkom. "Pre BVS (jej akcionárov) nepredstavuje právne riziko," skonštatovali vodárne.
Infra Services vznikla v roku 2007 ako dcérska spoločnosť BVS. Vykonáva činnosti, ktoré sa týkajú projektovania, realizácie a údržby vodovodných a kanalizačných sietí. Minulý rok v júli sa BVS stala jediným akcionárom tejto svojej dcérskej spoločnosti, a to po viac ako desiatich rokoch pôsobenia súkromných investorov. Vodárne odkúpili 49-percentný podiel v Infra Services od spoločnosti Grafobal Group development (GGD) za 10,5 milióna eur.