Štartujú Dni mesta Ružomberok
Tradične prvým podujatím je stavanie mája v Hýrošovom parku.

01.05.2018 | Žilinský kraj | Autor: M.Siváková

Na jubilejné, 700. výročie udelenia mestských výsad budú odkazovať viaceré podujatia v rámci tradičných Dní mesta Ružomberok (DMR). Dva mesiace trvajúce aktivity, ktoré začnú v utorok, ponúknu tento rok viac ako 110 podujatí. Informoval Michal Praženica z Mestského úradu v Ružomberku.

"Dni mesta Ružomberok odštartujú už tradične v prvý májový deň počas stavania mája v Hýrošovom parku. Cieľom podujatia je ukázať, že v Ružomberku kultúra žije a je si z čoho vyberať po celý rok, nielen počas nasledujúcich dvoch mesiacov," ozrejmil vedúci Informačného centra Ružomberok Milan Kolčák.

Organizáciu DMR od mesta, ktoré je stále hlavným partnerom pri tvorbe série podujatí, prevzala mestská akciová spoločnosť Kultúrny dom Andreja Hlinku (KDAH), ktorá je garantom kultúry v meste a spravuje aj mestské médiá. "Tento sa nám podarilo v rámci Dní mesta Ružomberok pripraviť viac ako 110 podujatí, čo však ešte nie je konečné číslo," podotkol Kolčák.

Máj je so 71 podujatiami podľa neho uzavretý, ale s prípravou akcií na jún finišujú, počet podujatí tak stále stúpa. "Do DMR sme tak, ako po iné roky, zahrnuli ponuku kultúrnych, športových či spoločenských podujatí, ktoré sa budú konať priamo v meste Ružomberok, ako aj jeho mestských častiach," priblížil. 

Ružomberčania ako i návštevníci mesta sa tento rok v rámci súboru podujatí môžu tešiť okrem iného na muzikál Kubo, koncert Richarda Müllera, akcie na CykloKorytničke, tvorivé dielne, koncerty vážnej hudby či umeleckých škôl. Najväčším podujatím je už tradične Ružomberský jarmok, ktorý bude 1. a 2. júna. "Tento rok sme pre verejnosť pripravili vystúpenia zoskupení ako Vidiek, Lúčnica, Hex, Horkýže Slíže, Iné Kafe a ďalších," uviedla Dagmar Zachová z KDAH.

S myšlienkou zastrešiť podujatia pod značkou DMR prišla ružomberská radnica pred deviatimi rokmi. "Tento rok sme oslovili takmer 100 subjektov, pôsobiacich v meste, ktoré sa aj počas uplynulých rokov podieľali na kultúrnom živote v Ružomberku," doplnil Kolčák. Podľa jeho slov organizátori veria, že z množstva podujatí si každý vyberie niečo, čo ho zaujme či poteší.

Podujatia v rámci DMR nie sú podľa Jána Benčíka z infocentra všetky, ktoré sa v meste v tomto čase konajú. "Tvoria však základný prehľad ružomberskej kultúry. Ňou sa môžeme porovnávať aj s väčšími mestami," dodal.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

24. – 26. mája - Svätourbanské zoborské slávnosti

Nitra, priestranstvo pri penzióne Artin

24. – 26. mája - Šaffova ostroha

prehliadka sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Dlhé Klčovo

25. – 26. mája - Rytiersky festival Rotenstein

Častá, hrad Červený Kameň