Slovenská ústredná hvezdáreň (SÚH) s planetáriom a so stálou expozíciou uhorského fyzika a astronóma Mikuláša Thegeho Konkolyho v Hurbanove je miestom určeným na aktívny oddych detí i dospelých, ktorí sa radi niečo nové dozvedia, oddýchnu si a popri tom strávia príjemné chvíľky. Pre TASR to uviedol generálny riaditeľ SÚH Marián Vidovenec.
"Návštevníci sa u nás môžu dozvedieť o histórii astronómie na Slovensku, v Maďarsku, ako aj o živote zakladateľa modernej astronómie pre Československo a takisto pre Maďarsko Mikuláša Thegeho Konkolyho, ktorý takisto bol aj zakladateľom modernej meteorológie tu, v tomto regióne. Zároveň máme aj moderné digitálne planetárium, v ktorom vieme premietať objekty nočnej oblohy - ľudia sa môžu naučiť základné veci o orientácii a zároveň si môžu pozrieť aj filmy, ktoré hovoria o rôznych oblastiach astronómie," spresnil Vidovenec s poznámkou, že medzi filmami premietanými v planetáriu sú aj také, ktoré sú vhodné i pre deti v predškolskom veku.
Pandémia nového koronavírusu zasiahla i do fungovania hvezdárne, ktorá však 19. novembra opäť začala prijímať návštevníkov. Tí sa vzhľadom na obmedzené kapacity súvisiace s epidemiologickými opatreniami musia vopred telefonicky zaregistrovať. Programy sa konajú v súlade s opatreniami na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19. "Keď nám už koronavírus dovolí robiť aj rozšírenejšiu programovú ponuku, tak ponúkneme aj verejné pozorovania, ktoré však v tomto období z pandemických dôvodov nie sú realizovateľné," povedal generálny riaditeľ SÚH.
Raritou expozície hvezdárne je podľa jeho slov brachyteleskop (zrkadlový ďalekohľad) z roku 1905, takisto množstvo prístrojov, ktoré sú ešte z éry pozorovania Thegeho Konkolyho z konca 19. storočia, napríklad protuberančný spektroskop na pozorovanie slnečných protuberancií, ktorý bol vyrobený práve týmto fyzikom niekedy okolo roku 1885.
Dr. Mikuláš Konkoly Thege (1842 - 1916), zakladateľ hvezdárne i geomagnetického a meteorologického observatória v Hurbanove, patril na prelome 19. a 20. storočia medzi popredné vedecké svetové osobnosti. Študoval v Budapešti a Berlíne. Po štúdiách podnikol dvojročnú študijnú cestu po najznámejších observatóriách v Európe, aby sa oboznámil s ich činnosťou, odborným programom a prístrojovým vybavením. Hvezdáreň, ktorú v roku 1871 založil, sa o niekoľko rokov stala známa na celom svete.