Dejiny obce Ľuboreč siahajú do roku 1271
Potulky redaktorov TASR po slovenských obciach a mestách.

26.10.2020 | Bratislavský kraj | Autor: B.Caban

Do roku 1271 siahajú doložené dejiny obce Ľuboreč v okrese Lučenec, keďže práve vtedy sa prvýkrát spomína v písomných prameňoch ako Lyberchen. Podľa jej starostu Marcela Šupicu existujú dve zachované verzie vzniku jej názvu, ktoré sa dodnes v dedine tradujú.

„Prvá je pravdepodobnejšia, ale druhá sa mne osobne oveľa viac páči. Tá prvá je, že v 14. storočí obec patrila pod zemepána, ktorý sa volal Libertsey. Druhý názor však hovorí, že sa tu ľúbou rečou rozprávalo a z toho vznikla Ľuboreč,“ povedal starosta s úsmevom.

Na snímke z 19. októbra 2020 bývalá fara v obci Ľuboreč v Lučeneckom okrese, postavená na mieste staršej farskej budovy, v ktorej vyrastala Elena Maróthy-Šoltésová. EASYFOTO TASR - Branislav Caban.

Najvýznamnejšími kultúrnymi pamiatky v katastri obce sú podľa jeho slov takzvané tatárske pivnice, evanjelický kostol a drevené náhrobníky. „Tie sa, žiaľ, nezachovali. Máme jedine ich fotodokumentáciu a do budúcnosti uvažujeme na príklade neďalekej dediny Polichno vytvoriť ich repliky,“ avizoval Šupica.

Ako pre TASR doplnila etnologička Emília Mázorová, ľuborečské drevené náhrobníky boli doskovitého typu s výškou dospelého človeka. „Zaujímavé boli ich biblické nápisy v kralickej češtine. Dekoratívne prvky sa na nich väčšinou nenachádzali, ak predsa, tak kalich ako symbol evanjelickej cirkvi. Hlavovité zakončenie mali veľmi jednoduché, zvyčajne do oblúka,“ opísala Mázorová.

 Druhou pamiatkou Ľuboreči sú tatárske pivnice, ktorých pôvod je však podľa starostu opradený tajomstvom, pretože nevedno, či slúžili obyvateľom ako úkryt počas tatárskeho vpádu v 13. storočí alebo až v čase tureckých nájazdov o niekoľko storočí neskôr.

„Zachovali sa dve takéto pivnice a dostať sa k nim dá ľahko, keďže sú na modrej turistickej značke, ktorá smeruje na vrch Lysec. Ten je zalesnený, ale pod ním, v lokalite Lysina, plánujeme vybudovať rozhľadňu,“ prezradil starosta.

Treťou pamiatkou obce je evanjelický kostol zo 14. storočia, kde sa v presbytériu dochovala veľká časť fresiek. „Sú pomerne zachovalé, keďže pôvodne boli prekryté omietkou. Odkryté boli pri veľkej oprave kostola v roku 1898 a naposledy reštaurované v rokoch 2000 až 2003,“ priblížila kostolníčka a miestna sprievodkyňa Mária Knisová.

Nástenné maľby zobrazujú 12 apoštolov a rôzne výjavy z Biblie. Zaujímavosťou kostola je i barokový oltár reštaurovaný v rokoch 2004 – 2008, ako aj dve pôvodné gotické okná v presbytériu. Kostol bol posledné roky obnovovaný vrátane opravy veže a novej fasády, ktorá zatiaľ nie je úplne dokončená. „Potrebovali by sme ešte vymeniť okná na veži a máme prasknutý najväčší zvon,“ doplnila Knisová.

Medzi ďalšie pozoruhodnosti Ľuboreči patrí systém opevnení z obdobia prvej Československej republiky. „Ide o takzvané ropíky, ktorých tu máme zachovaných niekoľko desiatok. Prednedávnom sa nám podaril projekt s jedným nadšencom, ktorý všetky zachovalé bunkre zmapoval a zakreslil. Náš zámer je vytvoriť z nich náučný chodník,“ ozrejmil starosta.

V katastri dediny je situovaná aj vodná nádrž Ľuboreč, kde sa pravidelne koná medzinárodný kaprársky maratón. „Je to navštevovaná rekreačná oblasť, ale nie sú tam zatiaľ vybudované služby. Na tom teraz pracujeme. Začali sme pred troma rokmi územným plánom, ktorý je tesne pred schválením. Sľubujeme si od neho, že ním dáme základný rámec rozvoja tohto územia,“ zakončil starosta.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

3. – 4. máj - 105. Štefánik

Celoslovenská spomienka pri príležitosti 105. výročia tragickej smrti . R. Štefánika

4. – 5. máj - Červenokamenské remeselné trhy

festival hrad Červený Kameň

4. – 5. máj - Račianske hody

Bratislava, mestská časť Rača