Novú prírodnú rezerváciu Vihorlatský prales označia 21 stĺpmi
Rezervácia má rozlohu 2160 hektárov.

23.09.2020 | Prešovský kraj | Autor: TASR

Na vyznačenie novej prírodnej rezervácie Vihorlatský prales použijú ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat 21 stĺpov s tabuľami informujúcimi o jej hranici. Ako sa pre TASR vyjadrili strážcovia správy Ľubomír Hrinko a Ján Vataha, kým ochranári vyznačia hranicu rezervácie, zónu B a ochranné pásmo novej prírodnej rezervácie, v rôzne náročnom teréne nachodia aj viac ako 100 kilometrov.

 "So značením sme začali od 15. septembra, odkedy nadobudlo platnosť nariadenie vlády SR, ktorým sa vyhlásila prírodná rezervácia Vihorlatský prales a jej ochranné pásmo," priblížili strážcovia Správy CHKO Vihorlat s tým, že hranice novej prírodnej rezervácie vyznačujú vertikálne, stĺpmi s informačnými tabuľami a tiež vodorovnými pruhmi na stromoch stojacich na jej hranici.

Pruhové označenie na hraničných stromoch a na stĺpikoch po obvode chráneného územia a jeho ochranného pásma a zón pozostáva z dvoch farebných pruhov oddelených medzerou. Kým horný pruh značia po celom obvode stromu vo výške 130 centimetrov, dolný pruh vyznačia len po vonkajšej časti obvodu prírodnej rezervácie.

"Pri súbehu hraníc priľahlých chránených území, ich ochranných pásiem alebo zón sa orientácia dolného polpruhu na spoločnej hranici pravidelne strieda. Chránené územia sa označujú červenou farbou, ich ochranné pásma žltou farbou a zóny modrou farbou," doplnili Hrinko s Vatahom. Ako dodali, v lese strávia značením aj osem hodín denne.

Zuzana Argalášová, poverená riadením Správy CHKO Vihorlat, v tejto súvislosti uviedla, že ochranári tiež v teréne vykonávajú obnovu a údržbu informačných tabúľ, značenia a panelov náučných chodníkov, ktorých je správa zriaďovateľom. Pripomína však, že značenie a údržbu turistických chodníkov spravuje Klub slovenských turistov, nie ochranári.

Prírodná rezervácia Vihorlatský prales s výmerou 2160 hektárov sa rozprestiera v okresoch Humenné, Snina, Michalovce a Sobrance a je súčasťou lokality svetového dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy. Rezervácia má zónu A s výmerou 1574 hektárov, kde platí piaty stupeň ochrany, a zónu B s výmerou 586 hektárov so štvrtým stupňom ochrany. Ochranné pásmo, kde platí tretí stupeň ochrany, má rozlohu 246 hektárov.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

30. novembra - Adventné trhy Skalité

rozsvietenie vianočného stromčeka Skalité

1. decembra - Stredoveké trhy na Bratislavskom hrade

Bratislava

1. decembra - Devínsky peceň Devín

18. ročník súťaže dom kultúry Devín