Pri archeologickom výskume hradu Fiľakovo našli aj ľudské pozostatky
V rámci cezhraničného projektu vymenili strechu na Bebekovej bašte.

08.07.2020 | Banskobystrický kraj | Autor: B.Caban

Ľudské pozostatky sa podarilo nájsť archeológom na Fiľakovskom hrade v okrese Lučenec v rámci nedávneho archeologického výskumu, ktorý bol súčasťou prác počas aktuálnej revitalizácie hradného areálu a jeho podhradia. Informovala o tom riaditeľka Hradného múzea Fiľakovo Viktória Tittonová.

„Na dolnom hrade sme našli ľudské pozostatky. Otvorili sme preto jednu sondu a zistili sme, že sa tu nachádzajú kosti minimálne štyroch ľudí,“ priblížila riaditeľka s tým, že nájdené artefakty budú podliehať ďalšiemu skúmaniu.

Dodala, že otvorenie turistickej sezóny na hrade sa v tomto roku posunulo z marca na začiatok júla, pričom dôvodom bola okrem koronakrízy aj realizácia rozsiahlych stavebných prác. „V rámci cezhraničného projektu INTERREG sme v tomto roku vymenili strechu na Bebekovej bašte, počas posledných dní dostala strechu aj delová bašta a prístupovú cestu do areálu, ktorá bola doposiaľ iba vysypaná štrkom, sme vyložili čadičom,“ vymenovala Tittonová.

Mimo spomínaného veľkého projektu sa uskutočňujú podľa nej na hrade paralelne ďalšie menšie projekty. Jeden z nich je zameraný na sprístupnenie delostreleckých pozícií na strednom hrade, dotáciu naň dostalo mesto od ministerstva kultúry. „Na to nadväzuje náš vlastný múzejný projekt podporený dotáciou z kraja. Súvisí s umiestnením odvodňovacích drenáží na strednom hrade,“ uzavrela riaditeľka.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

7.august - Remeslá našich predkov

Remeselný jarmok v starej Turej

8.august-Ľudový jarmok Pod vŕbičkami

Vystúpenia folklórnych súborov Nedožery-Brezany

9.august- Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny

Martin Múzeum slovenskej dediny