Sezóna na ostrove umenia bude trvať do septembra
Slanický ostrov  vlani navštívilo 54.000 návštevníkov.

19.05.2020 | Žilinský kraj | Autor: M.Mlynárová

Tohtoročná turistická sezóna na Slanickom ostrove umenia uprostred Oravskej priehrady v Námestove potrvá od mája do konca septembra. TASR o tom informovala riaditeľka správcovskej Oravskej galérie v Dolnom Kubíne Eva Ľuptáková.

Ostrov vlani navštívilo rekordných 54.000 návštevníkov. Nová sezóna bude podľa riaditeľky iná než v predchádzajúcich rokoch. "S istými obavami očakávame, v akom počte sa k nám návštevníci vrátia. Prognóza hovorí o zvýšenom počte domácich slovenských turistov, nevieme však, či sa potvrdí. Už teraz vieme, že budú absentovať početné školské zájazdy, seniori. A, samozrejme, budú chýbať aj českí a poľskí turisti," uviedla.

Novú sezónu na ostrove sprevádzajú prísne hygienické opatrenia. Návštevníkom je umožnený vstup len s rúškom alebo iným prekrytím tváre a nosa, pred vstupom na loď je k dispozícii dezinfekcia. Maximálny počet návštevníkov je obmedzený z pôvodných 96 na 25 osôb. Pri pohybe po ostrove je nutné dodržiavať povinný odstup.

Aj v tomto roku však majú záujemcovia možnosť vidieť v zámočníckej kaplnke 3D vizualizáciu pôvodného hlavného oltára, ktorý sa nezachoval ako celok. Pripravené sú tiež expozície v interiéri kostola, v hrobke a v lapidáriách oravskej kamennej plastiky.

"Pred sezónou sa skončila prvá fáza revitalizácie ostrova, ktorú zabezpečil zriaďovateľ galérie, Žilinský samosprávny kraj. Odstránili sme náletové dreviny, čím sa ostrov presvetlil, revitalizovali chodníky a spevnili plochy pred kostolom a hrobkou," priblížila riaditeľka.

Slanický ostrov patrí medzi turistické atrakcie Oravy. Prístupný je iba pre lodnú dopravu. Návštevníkov v prípade záujmu prevezie na ostrov loď OG Slanica z prístavu číslo 2 zo Slanickej Osady. Okružná vyhliadková plavba po Oravskej priehrade navyše ponúkne panorámu okolitých hôr, ktorým dominuje Babia Hora a oravská časť Západných Tatier – Roháče.