V Košiciach vyčistia Mlynský náhon
Táto technická pamiatka je najstarším inžinierskym dielom v Košiciach.

05.04.2018 | Košický kraj | Autor: M.Černý

Správa mestskej zelene v Košiciach začne od piatka 6. apríla so znižovaním hladiny Mlynského náhonu až k jeho postupnému vypusteniu. V rigole Mlynského náhonu však pracovníci SMsZ zachovajú kvôli vodným živočíchom stabilný prietok. Informoval o tom vo štvrtok hovorca tejto príspevkovej mestskej organizácie Viliam Štrelinger.

"Dôvodom vypustenia Mlynského náhonu je jeho pravidelná údržba, k takémuto kroku pristupuje SMsZ niekoľkokrát ročne, pričom vždy dbá o to, aby bolo čo najmenej narušené prirodzené prostredie pre živočíchy, ktoré v Mlynskom náhone žijú. Práce na údržbe sa začnú začiatkom budúceho týždňa a podľa náročností prác sa ukončia najneskôr do piatka 13. apríla," uviedol Štreligner.

Mlynský náhon je technická pamiatka a najstaršie inžinierske dielo v Košiciach, ktoré vzniklo približne v 15. storočí. Dostal pomenovanie po bývalom vodnom mlyne. V minulosti bol využívaný na rekreáciu i ako hnacia sila.

V súčasnosti Mlynský náhon začína pri jazere Ryba na Aničke, s ktorým je aj prepojený. Je napúšťaný betónovým potrubím situovaným pri rieke Hornád pod Malou vodnou elektrárňou Ťahanovce. Následne preteká ulicami Ťahanovské riadky, Alešovo nábrežie a Tyršovo nábrežie až po Gorkého ulicu. Potom pokračuje podzemím cez Staré Mesto južným smerom.

Voda z Mlynského náhonu je odvádzaná odpadovým potrubím uloženým v bývalej trase Mlynského náhonu. Na povrch opäť vyviera na začiatku ulice Pri bitúnku, pri ktorej aj následne preteká. Vlieva sa po jednom kilometri do rieky Hornád na území mestskej časti Juh. Celková dĺžka Mlynského náhonu je približne päť a pol kilometra.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

28. februára - Krňačky Chopok

3. ročník podujatia O Veľkú cenu Jasnej (28. - 29. februára)

28.februára - Winter Jazzfest Trnava 2020

5. ročník podujatia kultúrne centrum Malý Berlín

28. februára - Galavečer Športová osobnosť Košíc

Košice, hotel DoubleTree by Hilton