Bratislava bude mať viac opravených ciest a chodníkov
Mestskí poslanci schválili zmenu rozpočtu.

28.02.2020 | Bratislavský kraj | Autor: J.Gruchaľák

V Bratislave bude viac opravených ciest, chodníkov a desiatky vynovených verejných priestorov. Bratislavskí mestskí poslanci vo štvrtok schválili návrh na zmenu tohtoročného mestského rozpočtu. Zapracované sú v ňom nové príjmy, ktoré tento rok pritečú do mestskej kasy. Hlavné mesto tak bude môcť napríklad v tomto roku opraviť 57 kilometrov jazdných pruhov namiesto pôvodne plánovaných 12 kilometrov. Investovať plánuje aj do obnovy chodníkov či verejných priestorov.

"O približne 12 miliónov eur narastú príjmy mestského rozpočtu vďaka vyššej dani z nehnuteľností. Ďalších desať miliónov eur navyše je z finančnej podpory vlády, ktorú kabinet odsúhlasil pre Bratislavu na svojom výjazdovom rokovaní koncom minulého roka," spresnil hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Vedenie mesta Bratislava deklarovalo, že tieto navyše získané peniaze do mestskej kasy použije na opravu ciest a chodníkov i do skvalitnenia verejného priestoru v Bratislave. Na webe hlavného mesta je zverejnený prehľad opráv ciest, chodníkov aj projektov, ktoré sa budú z týchto peňazí financovať.

"Z najrozsiahlejších opráv, ktoré sa budú realizovať, možno spomenúť napríklad ulice Herlianska, Hradská, Štepná-Pri kríži či Jiráskova. Vo všetkých týchto prípadoch sa okrem nového povrchu vozovky bude v opravovaných úsekoch robiť aj nový povrch chodníkov vrátane bezbariérových priechodov," priblížil Bubla.

Z navyše získaných peňazí bude možné realizovať aj ďalších takmer 40 projektov, ktoré majú podľa samosprávy zásadne skvalitniť verejný priestor v Bratislave. Ide napríklad o Hodžovo námestie, na ktorom bude opravená fontána, doplní sa zeleň, osvetlenie, kamerový systém aj WiFi. Peniaze pôjdu aj do opravy mestských hradieb, ktoré sú v havarijnom stave, a ktoré tak budú môcť opäť sprístupniť verejnosti.

"Upravená bude promenáda pod hradom Devín, pribudne tu zeleň, nový mobiliár, osvetlenie. Peniaze sa použijú aj na revitalizáciu Sadu Janka Kráľa. Rozsiahlejšou úpravou prejdú aj Železná studnička či Kamzík," vymenoval Bubla. Magistrát okrem iného v návrhu na zmenu tohtoročného rozpočtu priblížil, že počíta aj s obnovou plota záhrady pri Prezidentskom paláci, rekonštrukciou zaplavovaného úseku Ružinovskej ulice či s rozšírením kamerového systému na Obchodnej ulici.

Bratislava tvrdí, že zásluhou vyšších príjmov do mestskej kasy vie z bežného rozpočtu realizovať aj veci, na ktoré by pravdepodobne financie buď nezostali, alebo by nezostali v dostatočnom objeme. Ide napríklad o nákup nových autobusov, zabezpečenie klimatizácie vo vozidlách MHD či nákup zariadenia, vybavenia pre domovy seniorov. "V neposlednom rade nám tieto prostriedky umožňujú znižovať zadlženie mesta," podotkol hovorca.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

14. júna Medový festival bardejovského medu

Bardejov, Radničné námestie

14. – 15. júna - Hornonitrianske folklórne slávnosti

Prievidza

14. – 15. júna - Staroturiansky jarmok

Stará Turá, Dom kultúry Javorina