Aponiovská knižnica opäť sprístupní vzácne historické knihy
Kaštieľ v Oponiciach organizuje 6. ročník podujatia.

12.02.2020 | Nitriansky kraj | Autor: P.Ivan

Návštevníci Aponiovskej knižnice v kaštieli v Oponiciach si budú môcť od 3. do 20. marca pozrieť vzácne knihy z fondov Slovenskej národnej knižnice (SNK). Podujatie s názvom "Gutenbergova knižnica – Cesta za snom" predstaví najcennejšie knihy a dokumenty, ktoré SNK uchováva. Ich spoločným menovateľom budú zemepisné objavy ľudstva za posledných 500 rokov.

Šiesty ročník podujatia, ktoré do Aponiovskej knižnice priláka každý rok stovky návštevníkov, nepredstaví vzácne knihy iba prostredníctvom výstavy, ale aj formou dramatizácie ich príbehu v podaní hercov. „Je to veľmi pútavý a najmä nevtieravý spôsob, ako získať informácie bez toho, aby mal návštevník pocit, že musí niečo študovať a čítať,“ uviedla Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK, ktorá spravuje Aponiovskú knižnicu.

Hlavnou postavou a rozprávačom príbehu bude Henrich Apponyi, vášnivý cestovateľ, ktorý na svoje nákladné výpravy do Himalájí, Tibetu či Indie minul celý majetok a dostal sa do dlžôb. Návštevníci podujatia uvidia vzácne cestopisy Girolama Benzoniho o objavovaní Nového sveta s ilustráciami Theodora de Bry, ktoré vyšli v 16.storočí.

Súčasťou výstavy bude aj jeden z prvých tlačených ilustrovaných cestopisov Peregrinatio in terram sanctam z roku 1486, v ktorom moháčsky mešťan Bernhard z Breydenbachu opisuje svoje putovanie do Svätej Zeme, Palestíny a Egypta v rokoch 1483 až 1484.

„Vystavené budú aj iné originály, ale aj neskoršie preklady a vydania cestopisov, napríklad objaviteľa Marca Pola či Mórica Beňovského. Nevšedným zážitkom budú aj originály máp a prejavov kartografie stredovekých rytcov, ktoré sa v 16. storočí tešia veľkej obľube a čoraz viac sa používajú ako ilustračný materiál do kníh,“ uviedol správca Aponiovskej knižnice Ondrej Šomodi.

Ako doplnil, knižnica Aponiovcov z Oponíc v súčasnosti obsahuje 8222 titulov vo viac ako 15.000 zväzkoch napísaných v 12 jazykoch. V roku 2007 boli na Ministerstve kultúry SR zapísané pod číslom 267 do Ústrednej evidencie historických knižničných dokumentov a historických knižničných fondov SR. „Pozoruhodné je, že žiadna z kníh nie je písaná v slovenskom jazyku. V knižnici je deponovaných aj ďalších približne 6000 zväzkov Zaiovskej knižnice,“ dodal Šomodi.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

13. decembra - Otvorenie Ľadového mestečka Brezno, námestie

7. decembra - Mikulášska jazda Černohorskou železnicou

14. decembra - Predvianočný víkend v Lamači

Malokarpatské námestie Lamač

14. – 15. decembra - Čas radosti, veselosti ...

Trnava, Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského