Stará Ľubovňa chce obnoviť plaváreň
Samospráva už vypísala súťaž na projekt.

28.11.2019 | Prešovský kraj | Autor: A.Hudecová

Rekonštrukcia krytej plavárne v Starej Ľubovni je jednou z priorít súčasného vedenia samosprávy. Aj napriek tomu, že doterajšie plány mesta v posledných rokoch napokon neboli úspešné, snahy o obnovu sa radnica nezdáva.

„Po workshope začiatkom apríla 2019 s názvom 'Vízia plavárne v Starej Ľubovni', na ktorý sme pozvali mestských poslancov, zástupcov Mestského úradu (MsÚ), projektantov, ale aj miestnych aktivistov, sme pristúpili k ďalšiemu kroku. Správca ľubovnianskej mestskej plavárne, spoločnosť s r.o. Slobyterm, totiž nedávno vyhlásila výzvu na zákazku s nízkou hodnotou, predmetom ktorej je vypracovanie projektovej dokumentácie daného objektu, pričom hodnota je stanovená takmer na 70.000 eur,“ uviedol prednosta MsÚ Aleš Solár.

Uchádzači sa do súťaže môžu zapojiť do 4. decembra. Samotnú výšku nákladov na rekonštrukciu, ktorú plánujú zrealizovať v roku 2021, samospráva odhaduje na cca dva milióny eur. Krytá plaváreň zahŕňa plavecký bazén s rozmermi 25 x 12,5 m a hĺbkou od 1,2 do 3,0 m, detský bazén, šatne a bufet „Napriek tomu, že je v súčasnosti objekt v plnej prevádzke, identifikované boli viaceré problémy súvisiace predovšetkým s havarijným stavom technológie, vzduchotechniky i statiky suterénu plavárne,“ priblížil aktuálny stav Solár. Z dôvodu nízkej energetickej hospodárnosti budovy je podľa neho nevyhnutná aj jej vonkajšia rekonštrukcia, ktorá zahŕňa predovšetkým zateplenie obvodového plášťa a strechy, ako aj ďalších vnútorných priestorov.

„Dôležité je vyriešiť otázku funkčného využitia interiéru, prípadne jeho efektívnejšieho usporiadania. Najvhodnejšou alternatívou je zachovanie plaveckého bazéna, rekonštrukcia detského bazéna a vybudovanie relaxačného bazéna s masážnymi tryskami. Zriadený by mal byť tiež wellness zahŕňajúci fínsku a parnú aromatickú saunu, infrasaunu a jacuzzi,“ predstavuje víziu prednosta. Cieľom samosprávy je tak zmodernizovať a zatraktívniť priestory plavárne slúžiacej na športovú a relaxačnú činnosť obyvateľom Starej Ľubovne i širšieho okolia.

 Vzhľadom na finančnú náročnosť investície sa bude radnica snažiť získať prostriedky aj z iných, nielen vlastných zdrojov. Zachovať však pritom chce vlastnícky vzťah k objektu, a tiež jeho správu niektorou z mestských spoločností. Celkové náklady na prevádzku plavárne sa pohybujú na úrovni 190.000 eur ročne.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

14. júna Medový festival bardejovského medu

Bardejov, Radničné námestie

14. – 15. júna - Hornonitrianske folklórne slávnosti

Prievidza

14. – 15. júna - Staroturiansky jarmok

Stará Turá, Dom kultúry Javorina