Horný Zemplín sa stáva atraktívnym pre turistov
Medzi návštevníkmi dominujú turisti zo západu Slovenska.

25.11.2019 | Prešovský kraj | Autor: J.Ďurašková

Turistické informačné centrá (TIC) na hornom Zemplíne zaznamenali počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny zvýšenú návštevnosť zo strany domácich turistov. Medzi nimi dominujú najmä návštevníci zo západnej časti Slovenska. Informovala o tom riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš Michaela Zdražilová.

TIC v Humennom, ktoré sa v tomto roku presťahovalo z priestorov veľkej železničnej stanice do mestského kultúrneho strediska v centre mesta, zaevidovalo, ako uviedla Michaela Dochánová z tlačového referátu mesta, od začiatku roka 1800 návštevníkov. "Mnohí pochádzali z Českej republiky, Nemecka, Maďarska, Ukrajiny, Francúzska, Poľska, Španielska, Talianska, Veľkej Británie, Grécka či Kanady. Zaujímali sa hlavne o pamiatky v našom meste a jeho okolí, záujem mali aj o tipy na výlety spojené s turistikou," spresnila.

Letná sezóna v TIC v obci Zemplínske Hámre v okrese Snina trvala od začiatku mája do konca októbra, otvorené mali šesť dní v týždni. "Počas otváracích hodín sme si robili štatistiku. Pri infocentre na parkovisku zaparkovalo 1641 áut, na výlet do Vihorlatských vrchov sa vydalo 3436 turistov, z toho 1840 z nich využilo služby infocentra," uviedla Zuzana Burdová z TIC Zemplínske Hámre s tým, že najčastejšími cieľmi návštevníkov regiónu boli Sninský kameň nasledovaný Morským okom a Vihorlatom. Veľa turistov zaznamenali zo západného Slovenska.

"Hlavne z okolia Bratislavy, pretože už veľa z nich nechodí do Tatier a hľadajú skôr odľahlé časti Slovenska, ktoré chcú spoznávať. Taktiež sú podľa našich rozhovorov turisti presýtení rôznymi atrakciami a hľadajú skôr ticho, pokoj a miesto bez signálu, kde budú môcť naozaj vypnúť od práce a bežných starostí," dodala Burdová.

Do stropkovského TIC v tomto roku okrem najčastejších domácich návštevníkov prišli aj Angličania, Poliaci a Česi. "Pýtajú sa nás najmä na našu novú vyhliadkovú vežu, kde je a ako sa k nej dostanú," uviedla Šimona Zápotocká z TIC Stropkov s tým, že asi najväčší záujem je o informácie týkajúce sa drevených chrámov v okolí. "V lete sa nás turisti často pýtali na Park zvierat, kde sa nachádza a v akom čase je otvorený," doplnila.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. júna - 23. jún Šarišské slávnosti piesní a tancov

Raslavice, prírodný amfiteáter

22. júna Na svätého Jána

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny

21. – 23. jún Dni Petržalky

Dostihová dráha, areál, Starohájska 29