Storočnicu historicky prvého Miestneho odboru Matice slovenskej (MS) na Slovensku oslávia jeho členovia slávnostnou schôdzou, ktorá sa uskutoční v pondelok 4. novembra v Turčianskej knižnici v Martine. V rámci podujatia uvedú do života novú monografiu o dejinách odboru.
"Miestny odbor vznikol 2. novembra 1919 v sídle MS v Turčianskom Svätom Martine. Do roku 1950 zorganizoval okolo troch stoviek kultúrno-osvetových podujatí. V turčianskom regióne i v širších slovenských reláciách sa stal významným kultúrno-osvetovým činiteľom a v rámci Slovenska bol po Bratislave člensky druhým najpočetnejším matičným miestnym odborom vôbec. V roku 1943 patrila k jeho členom až štvrtina obyvateľov mesta Martin," priblížil riaditeľ Archívu MS Pavol Madura, ktorý je zároveň autorom prvej vedeckej monografie o dejinách martinského odboru.
V prvej polovici 20. storočia stáli na čele miestneho odboru významné osobnosti, ako boli napríklad historik a verejný činiteľ Pavol Florek, prvá slovenská akademická maliarka Želmíra Duchajová-Švehlová či sochár Fraňo Štefunko. "Zoznam elitných osobností kultúrneho a matičného života je mimoriadne dlhý, preto možno konštatovať, že miestny odbor v Martine predstavoval jeden z najreprezentatívnejších matičných odborov," uviedol Pavol Parenička zo Slovenského literárneho ústavu MS.
Storočnice založenia si od tohto roka budú postupne pripomínať aj ďalšie súčasné matičné miestne odbory, a to aj novými jubilejnými publikáciami. V nich zhodnotia prácu svojich predchodcov po vzniku prvej Československej republiky a obnovení činnosti MS. "Problematika pôsobenia a význam miestnych odborov v regiónoch nie sú podnes v dejinách našej kultúry odborne a komplexne spracované, čo už súčasná generácia matičiarov začína naprávať. Nová publikácia archivára MS bude zároveň slúžiť ako metodický a inšpiratívny vzor na tvorbu ďalších podobných prác o dejinách miestnych odborov MS," doplnila hovorkyňa MS Veronika Matušková.