Napriek sezónnej uzávere chodníkov majú Tatry čo ponúknuť
 Sezónna uzávera trvá od 1. novembra do 14. júna.

31.10.2019 | Prešovský kraj | Autor: A.Hudecová

Od piatku 1. novembra budú vysokohorské chodníky pre návštevníkov uzavreté, Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry (ZCR VT) však upozorňuje, že región má aj napriek sezónnej uzávere čo ponúknuť. Výkonná riaditeľka ZCR VT Lenka Syrovátková informovala, že Tatranci pripravili jednoduchú mapu, ktorá zobrazuje celoročne otvorené chodníky, vhodné aj na zimnú turistiku. Spoločne s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry ju zahrnuli aj do novopripravovaného letáku o zimnej turistike, ktorý bude čoskoro k dispozícii v informačných kanceláriách a členských ubytovacích zariadeniach, dostupný má byť aj na webových stránkach.

 „Chceme, aby sa návštevník cítil v Tatrách vítaný počas celého roka, a preto sme sa rozhodli pripraviť mapu, ktorá bude turistu motivovať k pohybu v horách aj počas zimy. Väčšinou sa sezónna uzávera komunikuje zákazmi a výpisom zatvorených chodníkov. My sme zvolili opačný prístup, kedy ukazujeme to, čo je povolené,“ vysvetľuje Syrovátková.

Dodala, že turistika v zime je odlišná od letnej, najmä čo sa týka nárokov na výbavu aj skúsenosti. Preto je dôležité overiť si počasie, aktuálnu snehovú situáciu a výstrahy, samozrejmosťou by mala byť zimný výstroj a horské poistenie. „Otvorený chodník neznamená, že je upravovaný a bezpečný. Je nutné vždy zvážiť aktuálnu situáciu a vlastné schopnosti a byť pripravený sa kedykoľvek vrátiť,“ upozornila Syrovátková.

Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku (TANAP-u) trvá od 1. novembra do 14. júna. V tomto období je tatranská príroda najzraniteľnejšia. Je to obdobie kamzičej ruje, zvýšeného rizika ohrozenia kamzíkov vyrušovaním v exponovaných lavínových terénoch, zahrabané sú aj svište. Uzávera zahŕňa tiež citlivé jarné obdobie hniezdenia a vyvádzania mláďat viacerých chránených druhov tatranských živočíchov.

„Keď som sledoval uplynulú letnú turistickú sezónu, tak si myslím, že to územie si už potrebuje oddýchnuť. Je dôležité, aby chránené živočíchy neboli rušené prítomnosťou návštevníkov. Všetky vysokohorské chaty okrem Chaty pod Rysmi sú otvorené, takže turista má dostatok možností na výlety v nižších polohách a pevne verím, že rozumní návštevníci budú tieto obmedzenia rešpektovať,“ zdôraznil riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.

Podľa neho bola tohtoročná letná sezóna veľmi náročná pre najväčší slovenský národný park a územie začína byť kapacitne naplnené. Dodal, že kompetentné orgány by sa pred budúcoročnou sezónou mali stretnúť a zvážiť isté kroky, aby záťaž na oblasť nebola až taká veľká. „To neznamená, že chceme ľudí vyháňať, je výborné, že majú záujem o Tatry, aj kvôli ich bezpečnosti by bolo dobre nejako ten pohyb rozptýliť. Myslím, že také niečo, ako že sa hodinu čaká na Kriváni, alebo 'husie' pochody na Rysy, to tu často v minulosti nebolo. Už sa začíname podobať aj na poľských kolegov,“ skonštatoval Majko. TANAP stále nemá platný návštevný poriadok, riaditeľ potvrdil, že momentálne sú v štádiu rokovaní s iniciatívou My sme Tatry.  
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava