Košikári v Rudníku predviedli svoje umenie
Z Rudníka pochádza aj jeden z najdlhších korbáčov v Čechách a na Slovensku.

18.03.2018 | Trnavský kraj | Autor: V.Miček

V Rudníku sa uskutočnil 12. ročník medzinárodného stretnutia košikárov. Podujatie organizovala obec Rudník v okrese Myjava spoločne s Centrom tradičnej kultúry (CTK) a Česko-slovenským zväzom košikárov. TASR informovala starostka obce Rudník Monika Caltíková.

Pravidelne sa na podujatí zúčastňujú košikári z myjavského regiónu z obcí Rudník, Stará Myjava, Vrbovce či Kostolné. „Niekoľko naozaj výborných košikárov pravidelne sa zúčastňujúcich je zo Starej Turej, ale aj Trenčína, Topoľčian, Trnavy či Veľkej Doliny z okresu Nitra,“ vymenovala miesta, odkiaľ prichádzajú na stretnutia košikári, Lívia Grznárová z CTK. 

„Som rada, že aj tento rok sme mohli privítať našich cezhraničných partnerov z mesta Morkovice-Slížany a obce Ostrata. Mesto Morkovice je historicky preslávené práve košikárstvom. Nachádzala sa tam fabrika a v súčasnosti tam majú košikárske múzeum,“ uviedla starostka.

Košikári na podujatí predviedli svoje košikárske umenie. Výrobky plietli z vŕbového prútia, zo slamy, ale aj z papiera. „Súčasťou podujatia je aj výstava nevšedných výrobkov z prútia, pedigu a slamy. Súťažiaci sa uchádzali o priazeň návštevníkov, ktorí svojimi hlasmi rozhodli o víťazoch,“ spresnila Caltíková.

 

               

FOTO: Kajakár vyrobený z prútia – jeden z exponátov 12. ročníka celoslovenského podujatia Nevšedné podoby prútia v Rudníku  na Myjave 17. marca 2018. FOTO TASR - Martin Palkovič.

 

Súčasťou stretnutia boli tvorivé dielne. Tie tvorili nosnú časť podujatia, kde jednotliví košikári prezentovali svoje výrobky, používané techniky pletenia a materiály, s ktorými pracujú. „V týchto interaktívnych dielňach mali návštevníci všetkých vekových kategórií možnosť vlastnoručne si vyskúšať a naučiť sa rôzne techniky pletenia, zhotoviť výrobok a samozrejme získať rôzne informácie o tomto remesle od samotných majstrov košikárov,“ doplnila pracovníčka CTK.

Tradícia košikárstva bola v Rudníku aj v minulosti. Z Rudníka pochádza aj jeden z najdlhších korbáčov v Čechách a na Slovensku. Uplietol ho Jaroslav Rehorčík a má dĺžku 27 metrov. „Týmto korbáčom a ďalšími nevšednými výrobkami z prútia dal v podstate základ našej výstave. Tradícia v Rudníku bola a my sme ju prehĺbili organizáciou tohto podujatia,“ uzavrela starostka obce.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. – 24. február - Krňačky Chopok

5. ročník o Veľkú cenu Jasnej Brezno

24. február - V jednom je sila

Stretnutie jednorodičov Bratislava, Staré lýceum

24. február - Majstri Pravnianskej doliny

Stretnutie remeselníkov Nedožery-Brezany