Festival umenia Biela noc v Košiciach rozširuje ponuku
Program 10.ročníka potrvá tri dni.

02.10.2019 | Košický kraj | Autor: TASR

Desiaty ročník festivalu Biela noc v Košiciach prinesie opäť do ulíc mesta originálne a pôsobivé diela súčasného umenia. Novinkou je rozšírenie festivalu na tri dni. Návštevníci tak budú môcť obdivovať desiatky diel od popredných domácich a zahraničných umelcov v čase od piatkového poludnia (4. 10.) až do nedeľnej (6. 10.) polnoci.

Do metropoly východu sa najväčší medzinárodný festival súčasného umenia na Slovensku presúva z Bratislavy, kde bol počas uplynulého víkendu (27. - 29. 9.).

"Chceli sme dopriať návštevníkom viac času s umením, väčšiu pohodu aj bližší kontakt s dielami. Máme tri skupiny diel, niektoré budú prístupné počas všetkých troch dní od 12.00 do 24.00 h, iné sa objavia až po zotmení a časť programu sa odohrá len v presne určených časoch. Preto je dôležité, aby sa ľudia vracali a každý deň si vlastne vyskladali iný program," priblížila umelecká riaditeľka podujatia Zuzana Pacáková. S orientáciou v programe pomôže opäť mobilná aplikácia s popismi diel, interaktívnou mapou a notifikáciami.

Autormi diel sú umelci zo Slovenska, Nemecka, Rakúska, Talianska, Poľska, Kanady, Británie, Austrálie či Brazílie. K hlavným lákadlám bude patriť dielo Gaia - sedemmetrová svietiaca zemeguľa britského vizuálneho umelca Lukea Jerrama v Kunsthalle.

Kreatívne britské duo Filthy Luker a Pedro Estrellas spôsobí, že na streche Štátneho divadla sa zabýva vesmírna raketa a Kunsthalle obsadí gigantická chobotnica. Brazílske duo VJ Suave každý večer so špeciálnym bicyklom od Urbanovej veže predvedie na interaktívnej prechádzke mobilnú performance veselých autorských ilustrácií. V sobotu navyše zapojí návštevníkov do animačného workshopu, ktorého výsledky prevedie na fasáde na Vodnej ulici. Dosiaľ najrozsiahlejším digitálnym dielom v histórii festivalu bude monumentálna stavba Axiom od Kita Webstera z Austrálie tvorená 700.000 svetelnými bodmi.

V Mestskom parku vyrastie obrovská plastová bublina s názvom The Big Mass od zoskupenia Plastique Fantastique, ktorou sa návštevníci budú môcť predierať, alebo v jej priestore môžu zažiť ďalší program.

"Tento rok ponúkame nielen najviac diel od zahraničných umelcov v našej histórii, ale tiež iniciujeme najvyšší počet novovzniknutých diel slovenských autorov," uviedla Pacáková. Príkladom je unikátny mapping na Dóme sv. Alžbety v podaní košického kolektívu Nano Vjs s vizuálnym predstavením z architektonických prvkov gotickej katedrály. Nezvyklý zážitok sľubuje aj piatkové slávnostné otvorenie festivalu v Kine Úsmev s premietaním kultového filmu Andalúzsky pes (1929) a hudobným sprievodom orchestra Štátnej filharmónie Košice (ŠFK). Súčasťou ponuky je aj predstavenie projektu Karavan, ktorý vznikal v spolupráci s deťmi z rómskych komunít, v piatok a v sobotu ožije na Hlavnej ulici pri Immaculate a v nedeľu večer priamo na sídlisku Luník IX.

Program myslí tradične aj na najmenších návštevníkov, deti zaujme napríklad interaktívna tieňohra britskej umelkyne Liz von Graevenitz v parku pri kaplnke sv. Michala.

Na interiérové a kapacitne obmedzené diela je potrebné zakúpiť si trojdňovú festivalovú permanentku. Deti do 15 rokov, dôchodcovia a zdravotne ťažko postihnutí so sprievodom majú vstup bezplatný.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

25.januára - Deň otvorených dverí

Filozofickej fakulty UK Bratislava

26.januára - Ľadová Morava

Plávanie Slovenských ľadových medveďov v rieke Morava

26.januára - Cestou necestou

Cestovateľský festival v popradskom kune Tatran