Občania Brezna a najmä nezamestnaní si môžu privyrobiť odpratávaním snehu
Zimná ponuka breznianskej samosprávy.

24.09.2019 | Banskobystrický kraj | Autor: E.Krčová

Ilustračné foto.

Privyrobiť si takzvaným adoptovaním chodníkov a, na dohodu za úhradu, odpratávať haldy snehu budú mať možnosť od tohtoročnej zimnej sezóny obyvatelia horehronskej metropoly, najmä dlhodobo nezamestnaní. Informuje o tom webová stránka mesta Brezno.

"Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke vlani presunul zodpovednosť za údržbu chodníkov na mestá a obce a to aj napriek tomu, že plošná údržba všetkých miestnych komunikácií súčasne je fyzicky nemožná. Blíži sa zima a naše mesto prichádza s vlastným riešením," uvádza brezniansky magistrát.

Hoci počas zimných mesiacov zabezpečujú nepretržitú zimnú službu podľa operačného plánu Technické služby (TS) Brezno a už stihli posilniť strojové vybavenie aj oblasť ľudských zdrojov, špeciálne v prípade snehovej kalamity či poľadovice sú ich kapacitné možnosti obmedzené.

"Uplynulá zima preverila, ako sme pripravení, keďže sme prvý rok mali v správe aj údržbu chodníkov, ktorých máme viac ako 90 kilometrov. Napriek tomu, že sme vynaložili všetky naše sily a kúpili novú techniku, zďaleka to nepostačuje na úpravu chodníkov v krátkom čase tak, ako si obyvatelia predstavujú," vysvetlil brezniansky primátor Tomáš Abel nové opatrenie, od ktorého si sľubuje väčšiu spokojnosť miestnych ľudí.

Samospráva v zastúpení TS Brezno ponúka v rámci zimnej údržby možnosť spolupráce. Pôjde predovšetkým o čistenie chodníkov priľahlých k bytovým domom od napadaného snehu.

"Občan, ktorý sa zapojí, dostane potrebné náradie a na základe výzvy formou SMS správy bude vykonávať odpratávanie snehu na danom úseku. Jedna hodina práce predstavuje približne 50 metrov vyčisteného úseku pri výške snehu približne päť centimetrov. Práca bude za odplatu štyri eurá za hodinu brutto," doplnil riaditeľ TS Lukáš Jeremiáš.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. júna - 23. jún Šarišské slávnosti piesní a tancov

Raslavice, prírodný amfiteáter

22. júna Na svätého Jána

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny

21. – 23. jún Dni Petržalky

Dostihová dráha, areál, Starohájska 29