Podpolianske múzeum v Detve bude mať vo dvore aj otvorenú expozíciu 
Venovaná bude podpolianskym tradíciám a kultúre.

27.08.2019 | Banskobystrický kraj | Autor: J.Poliak

Mestské Podpolianske múzeum (PM) v Detve začne realizovať projekt otvorenej expozície vo svojom dvore. Získalo na to finančný príspevok 13.534 eur od oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie. Projektový zámer schválila Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja, n. o.

Ako pre TASR uviedol primátor Detvy Ján Šufliarský, vďaka príspevku môže mesto uskutočniť revitalizáciu časti dvora a sprístupní tak vonkajšie priestory pre návštevníkov múzea.

V otvorenej expozícii budú vystavené predmety spojené s históriou a tradičnou ľudovou kultúrou Detvy a Podpoľania, ktoré budú návštevníkom odborným výkladom komentovať pracovníci múzea. Expozícia bude prístupná celoročne aj osobám s telesným postihnutím, pribudne tam totiž bezbariérový prístup.

"Súčasťou otvorenej expozície bude samostatne stojaci prístrešok, aby boli pred vplyvmi počasia ochránené vystavené predmety, plochy pod prístreškom budú dláždené," priblížila projekt hovorkyňa mestského úradu Zuzana Vrťová. Súčasťou prác je úprava nerovného terénu a pribudne tam nový trávnatý povrch.

V auguste 2019 sa začína proces verejného obstarávania na zhotoviteľa projektového zámeru. Obyvatelia a turisti budú môcť novú otvorenú expozíciu PM navštíviť už koncom tohto roka. Múzeum sídli v historickej časti mesta, v budove starej radnice na Námestí SNP.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

14. júna Medový festival bardejovského medu

Bardejov, Radničné námestie

14. – 15. júna - Hornonitrianske folklórne slávnosti

Prievidza

14. – 15. júna - Staroturiansky jarmok

Stará Turá, Dom kultúry Javorina