Vojenská expozícia Michala Strenka vznikla s cieľom vzdelávať
Nesie meno nášho rodáka, ktorý bojoval v armáde USA.

22.08.2019 | Prešovský kraj | Autor: A.Hudecová

 Na snímke Radovan Strenk (vzdialený príbuzný) pri pamätnej tabuli na rodnom dome Michala Strenka, ktorý počas 2. svetovej vojny spolu s ďalším vojakmi vztýčili vlajku USA na japonskom ostrove Iwo Jima. Jarabina 1. marca 2014. FOTO TASR – Milan Kapusta

 

Vojenská expozícia Michala Strenka pod Ľubovnianskym hradom vznikla s cieľom vzdelávať. V rozhovore pre TASR to uviedol Branislav Jurkovič, riaditeľ neziskovej organizácie Michala Strenka, ktorá založila aj spomínanú expozíciu. „Vidíme trošku medzery vo vedomostiach detí o 2. svetovej vojne, preto sme sa rozhodli pre vytvorenie tejto edukatívnej výstavy,“ ozrejmil.

Nesie meno Michala Strenka, pretože ho považujú za akéhosi zabudnutého hrdinu, ktorý bojoval v armáde Spojených štátov amerických a pochádza práve zo severného Spiša, z neďalekej dedinky Jarabina. „Tým, že sme expozíciu pomenovali po ňom, sme mu chceli vzdať hold a zároveň zabezpečiť, aby sa na neho nezabudlo. Súčasťou expozície sú - možno ako na jedinom mieste na Slovensku - aj repliky zákopov a bunkrov. Tie zákopy dlhé cez 100 metrov si môžu ľudia prejsť a aspoň trochu zažiť emócie, ktoré prežívali vojaci. Máme tu napríklad aj repliku oplotenia z koncentračnom tábore v Osvienčime,“ priblížil Jurkovič. 

Expozícia funguje tretí rok a za toto obdobie sa neziskovej organizácii podarilo nadviazať spoluprácu s Vojenským historickým ústavom v Bratislave. To zapožičalo do Starej Ľubovne aj vojenskú techniku, napríklad lietadlo Mig 21, zrepasovanú pásovú techniku či kanón typu S60. „Máme tiež veľkú prezentáciu zbraní z obdobia 2. svetovej vojny a povojnového obdobia a množstvo fotografií,“ doplnil Jurkovič s tým, že v rámci expozície sa návštevníci dozvedia veľa zaujímavých a poučných informácií o 2. svetovej vojne. Vďaka tomu môžu podľa neho pochopiť, koľko zla do spoločnosti priniesla.

Vlani expozíciu navštívilo viac ako 20.000 ľudí, tento rok očakávajú zhruba rovnaký počet hostí. Prevažnú väčšinu návštevníkov tvoria Poliaci, Slováci a turisti z Českej republiky, tento rok zaznamenali aj veľký nárast počtu Maďarov. „Každý rok sa snažíme našu expozíciu obohatiť a doplniť pre ľudí, ktorí sa k nám každý rok vracajú, aby videli zas niečo nové. Aj na budúci rok chceme priniesť a vystaviť novú zrepasovanú techniku, pribudnúť by mali ďalšie zákopy a dobové artefakty z obdobia 2. svetovej vojny,“ dodal na záver Jurkovič. 
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. – 2. marca - Medzinárodný klobásový festival

zabíjačkové špeciality a gazdovský trh. Sládkovičovo

1. marca – piatok Čas veľkonočný

vernisáž výstavy Žilina, Makovického dom

3. marca - Zážitkové terárium ,

Interaktívna výstava tropického hmyzu Brezno, Meštiansky dom