Očovská hruda ponúka najlepší folklór z Podpoľania
Návštevníci si môžu prezrieť aj výstavu krojov.

08.08.2019 | Banskobystrický kraj | Autor: J.Poliak

Tradičná Uvítanka, na ktorej sa predstavia domáce folklórne skupiny a súbory, otvorí v piatok 9. augusta 16. ročník podujatia Očovská folklórna hruda. Prevažnú časť z vyše 700 účinkujúcich, ktorí sa do nedele 11. augusta na festivale predstavia, tvoria podpolianske súbory a sólisti.

"Prvý večer bude venovaný aj predčasne zosnulému choreografovi viacerých podpolianskych súborov Michalovi Majerovi," povedal TASR riaditeľ festivalu Pavel Holík. "V sobotu bude zase hlavný program venovaný Podpolianskym rozkazovačkám, ktoré boli vlani zapísané do národného Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva," priblížil. 

Podľa organizátorov návštevníci by nemali obísť ani výstavu očovských krojov, ktoré sa v poslednom čase tešia veľkej pozornosti. V škole tanca sa tiež môžu naučiť základné motívy podpolianskeho tanca.

Na Očovskú folklórnu hrudu zavítajú nielen súbory z regiónu, ale aj hostia z Českej republiky, Poľska a Srbska. Nedeľný galaprogram tak bude zmesou folklóru podpolianskych súborov a súborov z iných končín Slovenska i zahraničných hostí. Predstaví sa tiež víťaz folklórnej šou Zem spieva Martin Repáň z Terchovej. Samostatný medailón bude mať ešte predtým folklórny súbor Vtáčnik z Prievidze.

Pre návštevníkov sú zaujímavé aj prezentácie remeselníkov v areáli Remeselného dvora. "Ľudia sa môžu priučiť vyšívaniu krivou ihlou, tkaniu kobercov, výrobe pletených košíkov," dodal Holík.

Nemenej príťažlivá je ponuka regionálnej gastronómie, kde sa priamo v salaši budú dať ochutnávať ovčie syry, variť sa bude miestna špecialita - bačovské halušky s urdou. 

Počas celého festivalu sa koná prehliadka a tiež súťaž o najkrajšie priečelie a priedomie očovského domu.