Jánošíkove dni otvoria sprístupnením domu v jeho rodnej osade 
Začína sa 57. ročník medzinárodného folklórneho festivalu v Terchovej.

22.07.2019 | Žilinský kraj | Autor: M.Jaroš

Symbolické sprístupnenie Jánošíkovho domu v jeho rodnej osade Jánošovia v Terchovej otvorí v stredu 31. júla večer 57. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej. V amfiteátri Nad Bôrami ho v nedeľu 4. augusta zavŕši galaprogram Jánošík je sloboda a sloboda je večná! Na tlačovej konferencii v Žiline o tom v pondelok informoval šéfdramaturg Jánošíkových dní Peter Cabadaj.

Starosta Terchovej Jozef Dávidík pripomenul, že Jánošíkove dni sa vlani podarilo prvýkrát otvoriť v Jánošíkovej rodnej osade. "Tento rok slávnostne otvoríme aj jeho symbolický dom. Je to minimúzeum, v ktorom môžu návštevníci vidieť celú rodinu Jánošíka – otca, mamu, súrodencov. Zároveň uvidia miesto, kde sa Jánošík narodil, a môžu si odtiaľ odniesť aj suveníry s jánošíkovskými motívmi," povedal Dávidík.

Podľa šéfdramaturga Jánošíkových dní sa bude expozícia niesť v duchu prezentácie Jánošíka cez rodinné súvislosti. "Tento jeho rozmer je málo známy, nie je medializovaný. O rodinných väzbách a súvislostiach sa doteraz ani veľmi nepísalo. Chceme, aby na mieste, kde sa narodil, zazneli v širších súvislostiach. Tomu sú podriadené aj forma a obsah stálej expozície. Formou moderných technológií sa v nej predstaví celá jánošíkovská família – otec, mama a ich štyri deti," uviedol Cabadaj.

Doplnil, že na ôsmich festivalových pódiách 57. ročníka Jánošíkových dní sa počas piatich dní predstaví v 37 programoch takmer 1650 účinkujúcich zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Ruska a Srbska. "Kľúčovým slovom tohtoročného festivalu je muzikant, s podtitulom Rok jubileí mnohých terchovských muzikantov. Pripomíname si výročia desiatok terchovských hudcov a muzikantov, ktorí písali výrazné kapitoly terchovskej muziky, zapísanej už šesť rokov v zoznamoch UNESCO. Okrem nich si všímame aj jubileá osobností celoslovenského významu, ktoré taktiež prispeli k rozvoju a propagácii terchovskej muziky," vysvetlil Cabadaj.

Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru podľa neho tradične sľubuje piatkový (2. 8.) terchovský galavečer. "V sobotnom (3. 8.) medzinárodnom galaprograme v amfiteátri Nad Bôrami vystúpia účinkujúci zo Slovenska, Poľska, Ruska, Srbska a záverečné slovo bude opäť patriť monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva divácky atraktívny konský vozový sprievod s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch," uzavrel šéfdramaturg medzinárodného folklórneho festivalu.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. – 24. február - Krňačky Chopok

5. ročník o Veľkú cenu Jasnej Brezno

24. február - V jednom je sila

Stretnutie jednorodičov Bratislava, Staré lýceum

24. február - Majstri Pravnianskej doliny

Stretnutie remeselníkov Nedožery-Brezany