Najpočetnejšie hniezdenie vzácneho druhu bahniaka, šišilky bocianovitej od roku 1976 zaznamenali začiatkom júla ornitológovia zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS) v Národnej prírodnej rezervácii Senianske rybníky (okr. Michalovce a Sobrance). Ako TASR informoval Matej Repel zo SOS, po rokoch sa do rezervácie vrátili aj čajka smejivá a čoríky čierne.
Podľa odhadov ornitológov na bahnitých okrajoch plytkej vodnej plochy s riedkou vodnou vegetáciou v tomto roku úspešne vyhniezdilo osem až desať párov šišilky bocianovitej. Na Senianskych rybníkoch zaznamenali okrem úspešného hniezdenia v roku 1976 prítomnosť tohto druhu bahniaka len v rokoch 1995 a 2017.
Počas pozorovaní začiatkom júla ornitológovia v rezervácii zaznamenali aj šesť dospelých jedincov a päť mláďat čoríka čierneho. O hniezdení tohto druhu na rybničnej sústave pritom nemali údaje 30 rokov. Ako Repel uviedol, tento rok na Slovensku hniezdi čorík čierny len v tejto lokalite.
V súčasnosti možno v rezervácii po šiestich rokoch vidieť hniezdiť aj čajku smejivú. Tento, podľa Repela u nás pomerne bežný druh, sa z východného Slovenska v uplynulých rokoch úplne vytratil a ubúda aj v Európe.
"Je to veľký úspech," uviedol Repel s tým, že za návrat vzácnych druhov do rezervácie v katastrálnych územiach obcí Senné, Iňačovce (okr. Michalovce) a Blatnej Polianky (okr. Sobrance) môže s najväčšou pravdepodobnosťou úprava vodného režimu. "Na jar sme tam napustili menej vody, čím vznikli bahnité miesta zarastené vodnou vegetáciou, ktoré sú vhodné práve pre tieto druhy," vysvetlil s tým, že za úspech či neúspech môže aj veľmi malá odchýlka vo vodnom režime.
Do budúcna pripravujú ornitológovia ďalšie kroky na zatraktívnenie lokality pre vzácne druhy vtáctva. V rámci projektu Obnova mokradí a ochrana vtákov v CHVÚ Poiplie, Horná Orava a Senianske rybníky chcú opraviť hrádzu rezervácie a tiež nápustný kanál, ktorý je podľa Repelových slov v súčasnosti v havarijnom stave. Počas budúceho roka majú tiež v úmysle upraviť hniezdne ostrovy, vykosiť a upraviť brehy.